Tetik parmak olgularında ultrason eşliğinde perkütan gevşetme ile açık cerrahi uygulanan hastaların sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of ultrasound guided percutaneous release and open surgery in trigger finger cases
  1. Tez No: 820103
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DEMİRHAN DEMİRKIRAN, DOÇ. DR. TURAN CİHAN DÜLGEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı ultrason yardımıyla perkütan gevşetme işlemini açık cerrahi yöntem ile karşılaştırarak ideal tedavi yöntemini belirlemektir. YÖNTEM: Green evrelemesine göre dahil edilme kriterlerini taşıyan evre 2-4 tetik parmaklı olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba ultrason eşliğinde perkütan gevşetme (UPG) uygulanırken, diğer gruba açık cerrahi işlemi uygulandı. Hastaların preoperatif dönemde VAS, Nirschl Phase Rating, Quick Dash skorları kaydedildi. Preoperatif dönemde pinchmetre yardımıyla parmak kavrama kuvveti ölçüldü. Preoperatif dönemde ilk muayene sonrası ultrason yardımıyla A1 pulley ve aynı seviye sagittal düzlemde tendon kalınlığı ölçüldü. İşlem sonrası iki gruba da belirlenen egzersizler başlanarak üç ay boyunca yapmaları sağlandı. Hastaların postoperatif üçüncü gün, birinci ay, altıncı ay ve birinci yılında VAS, Nirschl Phase Rating, Quick Dash skorları kaydedildi. Hastalara telefon numaramız verilerek olası bir komplikasyonda tarafımızı bildirmeleri söylendi. Postoperatif birinci yılda ultrason yardımıyla A1 pulley ve aynı seviye sagittal düzlemde tendon kalınlığı ölçüldü. BULGULAR: Demografik ve klinik özellikler açısından iki tedavi grubu arasında anlamlı bir fark yoktur. Quick DASH skorları, NİRSCHL puanları ve VAS puanları üzerinden değerlendirdiğimizde, tedavi sonrası erken dönemde, UPG ile tedavi edilen hastaların ağrı skorlarının daha yüksek olduğunu bulduk fakat nihai sonuçlar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. 12. ay pinchmetre ölçüm değerleri, açık cerrahi uygulananlara göre anlamlı derecede daha yüksekti bu bulgu, ultrason yardımıyla perkütan gevşetme uygulanan hastaların daha uzun vadede daha güçlü bir kavrama kuvvetine sahip olabileceğini göstermektedir. Açık cerrahi uygulanan hastaların MKP eklem fleksör tendon kalınlığındaki artış, ultrason eşliğinde perkütan gevşetme uygulanan hastalara göre anlamlı derecede daha yüksektir. SONUÇ: UPG ve açık cerrahi yöntemlerinin tetik parmak hastaları için benzer etkinliklere sahip olduğunu ve birbirlerine bariz bir üstünlüğünün olmadığını göstermektedir. UPG' nin uzun vadede daha güçlü bir kavrama kuvveti sağlama potansiyeli vardır. Tüm bunların ışığında tedavi yöntemini belirlemede hastanın beklentileri de göz önüne alınarak uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to determine the ideal treatment method by comparing the ultrasound guided percutaneous release procedure with the open surgical method. METHOD: Stage 2-4 trigger finger cases meeting the inclusion criteria according to Green's staging were randomly divided into two groups. One group underwent ultrasound-guided percutaneous release (UPR), while the other group underwent open surgery. VAS, Nirschl Phase Rating, and Quick DASH scores of the patients were recorded in the preoperative period. Finger grip strength was measured with the help of pinchmeter in the preoperative period. In the preoperative period, after the first examination, the thickness of the tendon was measured in the A1 pulley and the same level sagittal plane with ultrasound. After the procedure, the specified exercises were started in both groups and they were allowed to do them for three months. VAS, Nirschl Phase Rating, and Quick DASH scores were recorded at the postoperative third day, first month, sixth month and first year follow-up. Tendon thickness was measured in the A1 pulley and same level sagittal plane with the help of ultrasound in the first year postoperatively. RESULTS: Evaluation of Quick DASH scores, NIRSCHL scores and VAS scores, revealed that patients treated with UPG had higher pain scores in the early postoperative period, but there was no significant difference between the final results. The 12th month pinchmeter measurement values were significantly higher than those who underwent open surgery, suggesting that patients who underwent UPR may have a stronger grip strength in the longer term. The increase in MCP joint flexor tendon thickness in patients who underwent open surgery was significantly higher than in patients who underwent UPR. CONCLUSION: It shows that UPG and open surgery methods have similar efficacy for trigger finger patients and have no obvious superiority over each other. UPG has the potential to provide a stronger grip force in the long run. In the light of all these, the appropriate treatment method should be determined by considering the patient's expectations in determining the treatment method.