Deri eki tümörü olgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of skin appendage tumor cases
- Tez No: 820104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT EVRENOS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve amaç: Deri tümörleri tüm dünya çapında en yaygın olarak gözlenen tümörlerdir. Deri eki tümörleri (DET), farklı yönlerde diferansiye olan, histolojik özellikleri deri eklerine benzeyen neoplazmlardır. Çoğu benign özellikte olup nadiren de olsa malign karakterde olan deri eki tümörleri de gözlenebilmektedir. Deri tümörlerinin genetik, kimyasal, hormonal, beslenme, viral ve çevresel gibi çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bir çok deri eki tümörü her yaş aralığında görülebilmektedir ve bazılarının ekstrakutanöz eş değerleri bulunsa da çoğu deriye özgüdür. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde tedavi edilen deri eki tümörü bulunan hastaların epidemiyolojik özelliklerinin incelenmesi, hastaların cinsiyet ve yaş açısından değerlendirilmesi, tümörlerin boyut, yerleşim yeri ve histolojik tip açısından değerlendirilmesi, hastalarda tedavide kullanılan operasyon tekniklerinin değerlendirilmesi ve malign deri eki tümörü bulunan olguların reeksizyon, nüks, sentinel lenf nodu biyopsisi, lenf nodu diseksiyonu, mortalite durumları ve mortalite süreleri açısından değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışma Mayıs 2010 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde tedavi edilen benign ve malign deri eki tümörlü 219 olgu (benign:159, malign:60) üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde yatan hastaların arşiv dosyalarındaki verilerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda 219 olgunun 159'unda (%72,6) benign deri eki tümörü görülürken 60'ında (%27,4) malign deri eki tümörü görülmüştür. Çalışmamızda benign deri eki tümörü bulunan olguların 62'si (%39) kadın hastalardan ve 97'si (%61) erkek hastalardan, malign deri eki tümörü bulunan olguların ise 34'ü (%56,7) kadın hastalardan ve 26'sı (%43,3) erkek hastalardan oluşmuştur. Literatürde yapılan çalışmalarda benign deri eki tümörlerinin malign deri eki tümörlerinden fazla olduğu izlenmiştir (18,85,86). Çalışmamızda yer alan benign deri eki tümörü bulunan olguların yaş ortalaması 45,37±22,68 yıl (min-max: 1-93) olduğu ve malign deri eki tümörü bulunan olguların yaş ortalamasının 72,51±14,13 yıl (min-max: 24-96) olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Skin tumors are the most commonly observed tumors worldwide. Skin appendage tumors (SAT) are neoplasms that differentiate in various directions and have histological features resembling skin appendages. Most of them are benign, but occasionally, malignant skin appendage tumors can also be observed. Skin tumors have various causes such as genetic, chemical, hormonal, nutritional, viral, and environmental factors. Many skin appendage tumors can be seen in all age groups, and although some have extracutaneous counterparts, most are specific to the skin. The aim of this study was to examine the epidemiological characteristics of patients with skin appendage tumors treated in our clinic, to evaluate the patients in terms of gender and age, to evaluate the tumors in terms of size, location and histological type, to evaluate the surgical techniques used in the treatment of patients and to evaluate the patients with malignant skin appendage tumor in terms of reexcision, recurrence, sentinel lymph node biopsy, lymph node dissection, mortality status and duration of mortality. Materials and Methods: The study was performed retrospectively on 219 cases (benign: 159, malignant: 60) with benign and malignant skin appendage tumors treated in the Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic of Manisa Celal Bayar University Medical Faculty Hospital between May 2010 and May 2022. The study was created by using the data in the archive files of the patients hospitalized in the Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Hospital. Results: In our study benign skin appendage tumors were observed in 159 (72,6%) of 219 cases, while malignant skin appendage tumors were observed in 60 (27,4%) cases. In our study 62 (39%) of the patients with benign skin attachment tumours were consisted of female and 97 (61%) were consisted of male, while 34 (56,7%) of the patients with malignant skin attachment tumours were consisted of female and 26 (43.3%) were consisted of male. Studies in the literature have shown that benign skin appendage tumors are more common than malignant skin appendage tumors (18,85,86). It was observed that the average age of cases with benign skin appendage tumors in our study was 45,37±22.68 years (min-max: 1-93) and the average age of cases with malignant skin appendage tumors was 72,51±14.13 years (min-max: 24-96).