Etnisite, din ve kültür ilişkisi: Aleviliğin tarihsel boyutu ve Cem Vakfı örneğinde bugünü üzerine sosyal antropolojik bir değerlendirme
The Relation of etnicity, religion and culture: History and today of Alevism in example of Cem Foundation about a social antropological research
- Tez No: 82011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Türkiye'de Alevilik 1990'ların başından itibaren hızlı bir şekilde dernekleşme ve yayın faaliyetiyle ülke gündemine girmiştir. Sivil toplum alanında kendini gösteren ve Alevilik tarihi açısından yeni olan bu dönemde, Alevi kimliği geleneğe bakılarak yeniden inşa edilmektedir. Geleneği yeniden tanımlama çabasındaki dernek ve vakıf gibi çevrelerin önde gelenlerinden olan Cem Vakfı ve bu Vakfın yayın organı olan Cem Dergisi bu araştırmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Göçebe Türklerin İslam ile ilk karşılaştıkları zamanlara dek götürülebilen Alevi topluluklarının tarihi, özellikle 16. yüzyılda Safevi Devleti'nin etkisi sonucunda yeni bir şekil almıştır. Bu tarihten itibaren Alevi topluluklar iç- evliiik kuralını uygulamaya başlamışlar ve coğrafi olarak marjinal yerlerde yaşamaya başlamışlardır. Yazılı bir geleneğe sahip olmayan Alevi geleneği, soylarının Hz. Ali'ye kadar ulaştığına inanılan mistik önderler (dedeler) sayesinde kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarılabilmiştir. Ayrıca Aleviliğin bünyesinde birçok Ortadoğu kökenli dine ait öğenin de yer alması, yani senkretik bir yapı taşıyarak organize bir dinin (islam'ın) içinde heterodoks bir konumda yer alması da vurgulanmalıdır. Araştırma konumuzu oluşturan Cem Vakfı da, sistematik bir yapı taşımayan Aleviliği yazılı ve sistemli bir hale getirmeye çalışarak, Aleviliğin devlet katında kabul görmesine çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMARRY Since early 1990's, Alevism with its rapid organization and publishing activities, has become one of the most important issues in Turkey's agenda. During this civil society movement, which is quite recent in the long history of Alevism, the Alevi identity is reconstructed in accordance with the tradition. The main focus of this study is the Cem Foundation and its publishing company the Cem Magazine, which are both the proneers in this recent re-identification process. The Alevi history, which dates back to the Turk's first contact with Islam, took a new form especially as a result of the Safevi influence in the 16th century. After this, Alevi communities applied the principle of endogamy and lived in geographically marginal areas. The Alevi tradition having no written form, has descerded from one generation to the other through the intermediary of the Grandfathers (Dede), the mystic leaders who are the grandsons of Ali. Apart from all these, it should also be emphasized that Alevism contains elements representing different Middle-Eastern religions, and that with its syncretistic structure Alevism has a heterodox status within an organized religion (Islam). The main concern of our study, the Cem Foundation is trying to establish the State's acceptance of Alevism by converting its currently unsystematic structure into a written and systematic one.