Panaztepe gri Minyas seramiği
Grey Minyan ware of Panaztepe
  1. Tez No: 82012
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma“Panaztepe Gri Minyas Seramiği”başlığı altında sunulmaktadır. Çalışmada ele alman malzeme Panaztepe'nin doğu eteklerinde yapılan kazalarda ele geçmiştir. Prehistorik dönemlerde bir ada üzerende yer alan Panaztepe, günümüzde ise İzmir körfezinin kuzeyinde, Menemen'in 13 km batısında yer almaktadır. Yerleşimde 1985 yılında başlayan kazılar Prof. Dr. Armağan Erkanal başkanlığında devam etmektedir. İlk ortaya çıkış yeri tartışmalı olan Minyas seramiği Kıta Yunanistan, Ege Adaları, Kıbrıs, Suriye ve Filistin olmak üzere çok geniş bir alanda kullanılmıştır. Panaztepe'nin doğu eteklerinde açığa çıkarılan mimari tabakalarda da en önemli buluntu grubunu Minyas seramiği oluşturmaktadır. Panaztepe Minyas seramiklerin hamuru ince ve orta niteliktedir. Seramiklerde çizi, yiv, kabartama ve ajur tekniğinde bezeme biçimleri görülmektedir. Kap formları açısından fincanlar, çanaklar, açık ve kapalı kâseler, gobletler, kantharoslar, çömlekler, testiler, amphoralar, vazo ve akıtacağı koç başı biçiminde olan kap olmak üzere on grup allında toplanmaktadır. Bu kap formları kendi içlerinde de çeşitli tiplere ayrılır. Panaztepe Minyas seramiklerinin en erken örnekleri Erken Hellas Dönemi IH'e tarihlenmektedir. Minyas seramiklerinin yerleşimde Erken Hellas Dönemi Iü'den Geç Hellas Dönemi sonuna kadar kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been given under the title of“Grey Minyan Ware of Panaztepe”. This pottery were from the east slope of Panaztepe. Panaztepe, Which was situated on an island during the Prehistoric period, in nowadays Panaztepe is located north of Gulf of Izmir and 13 km west of Menemen. The studies in Panaztepe has been carried out under the supervision of Armağan Erkanal since 1985. The origin of Minyan pottery is under dissussion. This pottery group had been seen in Greek, Anatolia, Aeagean islands, Cyprus, Syria and Palastine. In the east layers of Panaztepe's east slopes, most important group is Minyas pottery. Paste of Panaztepe's Minyan pottery is quality fine and medium. This pottery, Which had been seen incised, groove, relief and fensterrated. These categorized under ten group containing cups, bowls, open and closed deep bowls, goblets, kantharos, jars, jugs, vases and sheep head shaped pouring vessel. These divided into many types under the these group. Early grey Minyan pottery of Panaztepe are dated Early Hellas Period III. These vessels, Which were used from Early Hellas Period HI to Late Hellas Period in Panaztepe.