Sosyo-kültürel değişim ve etno-dini kimlik ilişkisi (Mahallemiler örneği)
The relationship between socia-cultural change and ethno-religious i̇dentity (The mahallemies sample)
- Tez No: 428430
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Günümüzde makro ve mikro plandaki değişim sürecinin kendini gösterdiği en önemli alanlardan biri etnik ve dini kimliklerdir. Bu çerçevede kimlik, sosyo-kültürel değişimin temel göstergesi ve aynı zamanda değişimin yol aldığı alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Süreç, makro planda çokkültürlü sosyo-politik projeleri tetiklediği gibi mikro planda da yeniden yapılanmaları beraberinde getirmektedir ve var olan sosyo-kültürel konumlanmalar yeniden yorumlanmaktadır. Modernleşme tecrübesinde modern-ulus yapılanmalar kimlikleşirken günümüzde ise bu, mikro alanlarda kendini göstermektedir. Bu çalışmada değişim sürecinin etno-dini kimlik açısından tecrübesi, Mahallemiler göz önüne alınarak nitel araştırma yöntemleriyle anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Mahallemiler, günümüze kadar farklı etno-dini unsurlarla birlikte sürdürülebilir etkileşimler çerçevesinde konumlanmışlardır. Sosyo-kültürel yapıları itibariyle Arap kabile/aşiret özelliklerinin izlerini taşıyan Mahallemiler, kendilerini Arap ve Müslüman olarak tanımlamaktadırlar. Bununla birlikte Mahallemiler, yükselen etno-dini kimlikler karşısında Arap kimliği ile tanınmak istemekte, fakat kimlik üzerinden kendini hissettiren çatışmalardan dolayı da politik yapılanmalara karşı mesafeli davranmaktadırlar. Çalışma içinde bu mesefa, Midyat'taki Kürtlere ve Süryanilere de işaret edecek biçimde“Ebruli Kültür”kavramsallaştırmasıyla değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
At present, one of the most important fields where the change in macro and micro planning stands out is ethnic and religious identity. In this respect, the identity emerges as a field of study in which the social cultural change is a fundamental indication and also the change is proceeding. This process not only triggers the multicultural sociopolitical projects in macro planning but also brings reconstructions with it, and thus existing sociocultural positioning are reinterpreted. While modern-nation constructions have identifications in modernization process, they show themselves in micro fields today. In this study, the changing process in terms of ethno-religious identity has been analyzed and tried to be explained by means of qualitative research methods considering The Mahallemies. The Mahallemies have been positioned within sustainable interactions along with ethno-religious factors. With their sociocultural structures, the Mahallemies, bearing the traces of Arabic clan/tribe characteristics, define themselves as Arabic and Muslim. However, though they want to be recognized with their Arabic identity against rising ethno-religious identities, they keep themselves at a distance from political structuring due to the disagreements on the basis of their identity. This distance within this study has been assessed in this study with“Variegated Culture”conceptualization in a way that will also refer to Kurdish and Syriac people in Midyat.