Ortognatik cerrahi sonrası seslerin akustik ve nazalans değişiminin incelenmesi
Investigation of acoustic and nasalans change of sounds after orthognathic surgery
  1. Tez No: 820111
  2. Yazar: BERFİN ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çene kemiğindeki çift taraflı kemik ameliyatı (bsso) alt çene kemiğindeki şekil bozukluğunda kullanılan bir alt ve üst çeneyi kapsayan ameliyat türüdür. Eski incelemelere bakıldığında çene cerrahisindeki konuşma olaylarına bakıldığında konuşmaya olan etkileri üzerine çeşitliçalışmalar arasında farklılık bulunmaktadır. Bu araştırmada amacımız çene cerrahisinden önce ve sonra hastalarda ses ve konuşma kalitesinin nasıl etkilenip etkilenmeyeceğini görmektir. Sesteki değişiklik ve burun yapısı üzerindeki farklılıkları incelemektedir. Bu araştırmada çalışmamıza katılan hastalar 26 ve 40 yaşları arasında seçilmiştir. Hastalar 12 kişi kadın 11 kişi erkektir. Bu hastaların hepsine sırasıyla sesli harfler söyletilmiştir. Bu garfler sırasıyla a, e, i harfleridir. Elektroglottografi cihazı ile hasta kayıtları incelendikten sonra tekrar çağırılıp 7-8 hafta içinde tekrar aynı test yapılmıştır Vokal shimmer ve vokal jitter yüzdeliklerinin yanı sıra temel frekans (F0) ve harmonikler, Multi Dimensional Voice Programı (MDVP) kullanılarak gerçekleştirilen ses analiziyle değerlendirilmiştir. MDVP, ses özelliklerini objektif bir şekilde değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu analiz, sesin titreşim özelliklerini, titreme (shimmer) ve düzensizlik (jitter) yüzdelikleri üzerinden değerlendirirken, aynı zamanda sesin temel frekansını (F0) ve harmonik yapısını da incelemektedir. Ameliyattan hem önce hem sonra yapılan çalışmalarda edinilen çalışmalara bakıldığında çelişkili çalışmalar birbiriyle çelişmektedir. Ve anlamlı derecede bir fark bulunmamaktadır. Çalışmamamızdaki hastalarda yalnızca 5 kişide rezonans açısından farklar gözlemlenmiştir. Başka bir hastaya bakıldığında ise rezonans görülmesiyle birlikte kısa bir süre sonra tekrar ameliyattan önceki haline dönüşüm sağlanmıştır. Çene cerrahisinde konuşma bozukluğu özelllikle sesli harflerdeki değişimin oluşması %100 başarılı olmamaktadır. Yapılan incelemelere bakıldığında ses kalitesinde ufak değişmeler gözlemlense de ameliyattan sonra düzelip tekrar eski haline dönüşebilir.
Özet (Çeviri)
Bilateral bone surgery in the jawbone (BSSO) is a type of surgery that covers the lower and upper jaws used in the deformity of the lower jawbone. When we look at the old reviews, when we look at the speech events in maxillofacial surgery, there are differences between various studies on the effects on speech. Our aim in this study is to see how the voice and speech quality will be affected in patients before and after maxillofacial surgery. It examines the changes in voice and differences in the structure of the nose. The patients participating in our study in this study were selected between the ages of 26 and 40. The patients were 12 female and 11 male. All of these patients were asked to say vowels, respectively. These letters are respectively a, e, i. After examining the patient records with the electroglottography device, the patient was called again and the same test was performed within 7-8 weeks. Vocal shimmer and vocal jitter percentages, as well as fundamental frequency (F0) and harmonics, were evaluated by voice analysis using the Multi Dimensional Voice Program (MDVP). MDVP is a method used to objectively evaluate sound properties. While this analysis evaluates the vibration properties of the sound over the percentages of shimmer and jitter, it also examines the fundamental frequency (F0) and harmonic structure of the sound. When we look at the studies obtained in the studies performed both before and after the surgery, conflicting studies contradict each other. And there is no significant difference. Differences in resonance were observed in only 5 of the patients in our study. When another patient was looked at, resonance was observed, and after a short time, he was transformed back to his pre-operational state. Speech disorder, especially the change in vowels, is not 100% successful in jaw surgery. Although minor changes are observed in the sound quality according to the examinations, it can be recovered after the surgery and revert to its former state.