Serebral palsili çocukların denge değerlendirmesinde yeni bir yöntem: görüntü işleme tekniği
A new method for balance assessment of children with cerebral palsy: İmage processing technique
  1. Tez No: 820112
  2. Yazar: ZEKİYE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Serebral Palsi (SP)'de görülen motor ve duyusal bozukluklar nedeniyle etkilenen denge becerilerinin objektif ve geçerli yöntemlerle değerlendirilmesi önemlidir. Bu sebeple çalışmada, görüntü işleme tekniği kullanılarak yeni bir yazılım programı geliştirildi ve programın SP'li bireylerin statik denge değerlendirmesi için geçerliliği değerlendirildi. Çalışmaya 5-15 yaş arası 63 SP tanısı almış ve 20 sağlıklı çocuk dahil edildi. Statik ayakta durma denge verilerini elde etmek için dört ayrı durumda (gözler açık-ayaklar omuz genişliğinde; gözler kapalı- ayaklar omuz genişliğinde; gözler açık-ayaklar bitişik; gözler kapalı-ayaklar bitişik) kuvvet platformu (Kistler Type 9260AA) üzerindeki bireylerin eş zamanlı olarak otuzar saniyelik centre of pressure (COP) hareket kaydı ve video kaydı elde edildi. COP hareket verileri statik dengeye ait parametrelerinin elde edilmesi için kullanılırken video kayıtları görüntü işleme yazılımında denge verilerinin elde edilmesi için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It is important to evaluate balance skills with objective and valid methods, which are affected by motor and sensory disorders in Cerebral Palsy (CP). For this reason, in this study, a new software program was developed using image processing technique and its validity was evaluated for the static balance assessment of individuals with CP. 63 children aged 5-15 years diagnosed with CP and 20 healthy children were included in the study. In order to obtain static standing balance data, simultaneously thirty-second center of pressure (COP) motion recording and video recording of individuals on a force platform (Kistler Type 9260AA) were obtained in four different situations (eyes open-feet shoulder-width; eyes closed-feet shoulder-width; eyes open-feet together; eyes closed-feet together). While the COP motion data were used to obtain the parameters of the static balance, the video recordings were used to obtain the balance data in the image processing software.