Postkolesistektomi sendromları öngürebilir mi? Önlenebilir mi?
Can postcholecystectomy predict syndromes? Can it be prevented?
- Tez No: 820114
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL OSKAY KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Sindirim sisteminin en sık karşılaşılan problemlerinden biri safra kesesi ve safra yolu hastalıklarıdır. Bu hastalıkların en sık nedenini safra taşları oluşturmaktadır. Safra taşının yapmış olduğu hastalıklar için en sık uygulanan operasyon ise kolesistektomidir. Kolesistektomi, geçmişten günümüze kadar en sık uygulanan operasyon olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte geçmişte yapılan açık kolesistektomi yerini laparoskopik kolesistektomiye bırakmıştır. Laparoskopik kolesistektomi dünyada en sık uygulanan operasyonlardan birisidir. Çok az ağrı olması, kozmetik açıdan küçük yara izinin olması ve opere olan hastaların normal yaşamlarına hızlı dönüşü nedeniyle laparoskopik kolesistektomi safra kesesi ameliyatlarında altın standart operasyon yöntemi olmuştur. Safra kesesi ve safra yollarındaki taşa bağlı ortaya çıkan semptomlar spesifik olmayıp birçok hastalıkta görülebilen semptomlardır. Safra taşı nedeniyle kolesistektomi yapılan hastaların %10-%15'nde kolesistektomi sonrasında semptomlar devam etmektedir. Bu duruma Postkolesistektomi Sendromları adı verilmektedir. Bu semptomlar biliyer kaynaklı olabileceği gibi non- biliyer kaynaklı olabilmektedir. Hastalarda olan semptomların safra taşına bağlı olmayıp başka nedenlere bağlı olduğu hastalarda kolesistektomi sonrasında ortaya çıkan postkolesistektomi sendromları hasta ve hekime ek maliyetler getirmektedir.Bu çalışmadaki amaç; postkolesistektomi sendromlarının nedenlerini ortaya koyup, bu nedenlerin ortaya çıkmasını engellemek için preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemde yapılması gerekenleri ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 1 Ocak 2020 -31 Aralık 2020 tarihleri arasında 18 yaş üzeri, cinsiyet fark etmeksizin laparoskopik veya açık kolesistektomi yapılan hastalarda postkolesistektomi sendromlarının nedenleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya 359 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşı, cinsiyeti, asa skoru, hastanede veya varsa yoğun bakımdaki yatış süreleri, hastanın tanısının hangi yöntemle konulduğu, operasyonun elektif veya acil oluşu, operasyon süresi, operasyonun laparoskopik veya açık oluşu, başvuru semptomları, ek hastalıkları incelenmiştir. Hastaların geçirdiği postoperatif komplikasyonlar ve operasyon sonrasında bu komplikasyonlara bağlı bir cerrahi işlem gerekip gerekmediği araştırılmıştır. Hastalara operasyon sonrasında yapılan görüntülemeler ve hastalara herhangi bir girişimsel işlem uygulanıp uygulanmadığı ortaya konulmuştur. Hastaların operasyon sonrasında postkolesistektomi sendromuna ait bir semptom gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışmamızda akut atak öyküsü olan ve olmayan hasta grupları karşılaştırılmıştır. Akut atak öyküsü olan 179 hasta ve akut atak öyküsü olmayan 180 hasta karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler nitel veriler için sayı ve yüzde, nicel veriler için ortalama ve standart sapma, ortanca (minimum; maksimum) ile sunulmuştur. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram ve olasılık grafikleri ve Kolmogorow-smirrow testi ile incelenmiştir. Bağımlı değişkenlerin analizinde kategorik değişkenler için grupların karşılaştırılmasında Pearson Ki-kare testi ve kullanılmıştır. Nicel verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında Mann Whitney U-Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: One of the most common problems of the digestive system is diseases of the gallbladder and biliary tract. Gallstones are the most common cause of these diseases. The most common operation for diseases caused by gallstones is cholecystectomy. Cholecystectomy has been the most frequently performed operation from past to present. With the development of technology, open cholecystectomy performed in the past has left its place to laparoscopic cholecystectomy. Laparoscopic cholecystectomy is one of the most frequently performed operations in the world. Laparoscopic cholecystectomy has become the gold standard operation method in gallbladder surgeries due to very little pain, small cosmetic scars, and rapid return to normal life of the operated patients. Symptoms that occur due to stones in the gallbladder and bile ducts are not specific and can be seen in many diseases.Symptoms continue after cholecystectomy in 10- 15% of patients who underwent cholecystectomy for gallstones. This condition is called Postcholecystectomy Syndromes. These symptoms may be of biliary or non-biliary origin. Postcholecystectomy syndromes that occur after cholecystectomy in patients whose symptoms are not due to gallstones but due to other causes bring additional costs to the patient and the physician. To reveal the causes of postcholecystectomy syndromes and to reveal what should be done in the preoperative, intraoperative and postoperative periods in order to prevent the emergence of these causes. Materials and Methods: The study retrospectively investigated the causes of postcholecystectomy syndromes in patients over the age of 18 who underwent laparoscopic or open cholecystectomy between January 1, 2020 and December 31, 2020, regardless of gender. 359 patients were included in the study. The age, gender, asa score of the patients included in the study, length of stay in the hospital or in the intensive care unit, if any, the method by which the patient was diagnosed, whether the operation was elective or urgent, the duration of the operation, whether the operation was laparoscopic or open, admission symptoms, and comorbidities were examined. Postoperative complications of the patients and whether a surgical procedure is required due to these complications after the operation were investigated. Postoperative imaging of the patients and whether any interventional procedures were applied to the patients were revealed. It was investigated whether the patients showed any symptoms of postcholecystectomy syndrome after the operation. In our study, patient groups with and without a history of acute attack were compared. 179 patients with a history of acute attacks and 180 patients without a history of acute attacks were compared. SPSS 26.0 program was used in the statistical analysis of the data. Descriptive statistics are presented with numbers and percentages for qualitative data, mean and standard deviation for quantitative data, and median (minimum; maximum). The conformity of the variables to the normal distribution was examined by histogram and probability plots and the Kolmogorow- Smirrow test. Pearson Chi-square test was used to compare groups for categorical variables in the analysis of dependent variables. Mann Whitney U-Test was used to compare quantitative data between groups.