Preeklampsi tanılı hastalarda AST/PLATELET oranının (APRI INDEX) retrospektif analiz edilmesi
Retrospective analysis of AST/PLATELET ratio (APRI INDEX) in patients with preeclampsia
- Tez No: 820113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DAYANGAN SAYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ BAKIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüce, B, Preeklampsi Tanılı Hastalarda AST/Platelet Oranının (APRI İndeks) Retrospektif Analiz Edilmesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2023. Amaç: Tıpta uzmanlık tez çalışmamızda preeklampsi tanısı alan hastaların klinik olarak değerlendirilmesinde ve hastalığın tedavi edilmesinde APRI indeksinin prediktif faktör olarak kullanılabilirliğini ve preeklampsi açısından tarama testi olabilme durumunu test etmeyi amaçladık. Materyal- Metod: Çalışmada 2014 ve 2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve polikliniğine başvuran ve gebeliğin hipertansif hastalıkları tanısı alan, şiddetli preeklampsi, preeklampsi ve hipertansif olmayan sağlıklı olgular yer almaktadır. Araştırmamız retrospektif olarak planlandığı için hastanemiz Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuvarı verilerinden yararlanılmıştır. Toplamda 400 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup bunların 100'ü preeklampsi tanılı, 100 şiddetli preeklampsi, 100 hastada gebeliğin hipertansif hastalıkları ve 100 hastada ise gebeliğin hipertansif hastalıkları tanısı yoktur.
Özet (Çeviri)
Yüce, B, Retrospective Analysis of AST/Platelet Ratio (APRI Index) in Patients with Preeclampsia, Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Kırıkkale, 2023. Objective: In our medical specialization thesis, we aimed to test the usability of the APRI index as a predictive factor in the clinical evaluation and treatment of the patients diagnosed with preeclampsia, and to test whether it can be a screening test for preeclampsia. Material-Method: The study included healthy cases with severe preeclampsia, preeclampsia and non-hypertensive who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic and outpatient clinic between 2014 and 2021 and were diagnosed with hypertensive diseases of pregnancy. Since our research was planned retrospectively, the data of the Laboratory of Biochemistry Department of our hospital were used. A total of 400 patients were included in the study, 100 of whom were diagnosed with preeclampsia, 100 patients with severe preeclampsia, 100 patients with hypertensive diseases of pregnancy and 100 patients with no diagnosis of hypertensive diseases of pregnancy.