Renal transplant hastalarında cilt biyopsi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of skin biopsy findings in renal transplant patients
- Tez No: 820115
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYERDEN EBİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Böbrek nakli sonrası malignite gelişimi ekonomik maliyet, hasta ve greft sağkalımı açısından önemli bir komplikasyondur. NM-cilt kanserleri solid organ transplantasyonu olan hastalarda uzun dönemde görülen önemli komplikasyonlardan biridir. NM-cilt kanserinin önlenmesi konusunda en önemli adım hastaların farkındalığını artırmaktır. Nakilli hastalarda NM-cilt kanseri için yüksek riskli hastaların belirlenmesi bir diğer önemli basamaktır. Bu hastalarda fotokoruyucu önlemlerle ilgili eğitimlerin artırılması, immünsupresif tedavi yoğunluğunun mümkün olduğunca azaltılması ve takiplerde şüpheli lezyonlar açısından daha sıkı kontrollerin yapılması önemlidir. Bu nedenler doğrultusunda biz çalışmamızda böbrek nakilli hastalarda NM- cilt kanser insidansını, özelliklerini ve bu kanserin gelişimine etki eden olası risk faktörlerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniği transplantasyon ünitesinde Ocak 2010-Temmuz 2022 tarihleri arasında takip edilen böbrek nakilli hastalar alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmada 239 böbrek nakil alıcısı yer aldı. Cinsiyet dağılımı %28 kadın, %72 erkek ve güncel yaş ortalamaları 49.2111.40 yıl saptandı. Hastaların ortalama takip süreleri 12.1 7.96 yıldı. Alıcıların 16'sında (%6.7) non-melanom(NM)-cilt kanseri ve bu hastalarda toplam 23 kez kanser epizodu saptandı. Malign hastaların %37.5'u kadın,%62.5'i erkekti. Yaş ortalamaları 57.069.02 idi. Güncel yaş ve takip süresi malignite gelişenlerde gelişmeyenlere göre anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p.0.004,p:0.002). Malignite olan ve olmayan gruplar arasında immünsupresif tedavi dağılımı açısından sadece Mikofenolik asit ve Azatiopurin kullanımı anlamlı farklılık gösterdi(sırasıyla p:0.01; p:
Özet (Çeviri)
Aim: Development of malignancy after kidney transplantation is an important complication in terms of economic cost, patient and graft survival. NM-skin cancer is one of the important long-term complications in patients with solid organ transplantation. The most important step in the prevention of NM-skin cancer is to raise patient awareness. Identifying high-risk patients for NM-skin cancer in transplant patients is another important step in prevention. In these patients, it is important to increase education on photoprotective measures, to reduce the intensity of immunosuppressive therapy as much as possible, and to perform stricter controls in terms of suspicious lesions during follow-up. For these reasons, we aimed to examine the incidence and characteristics of NM-skin cancer in kidney transplant patients and the possible risk factors affecting the development of this cancer. Material and Methods: Kidney transplant patients who were followed up at the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Nephrology Clinic transplantation unit between January 2010 and July 2022 were included in the study. Results: The study included 239 kidney transplant recipients. The gender distribution was 28% female, 72% male, and the current mean age was 49.2111.40 years. The mean follow-up period of the patients was 12.1 7.96 years. Non-melanoma(NM)-skin cancer was detected in 16 (6.7%) recipients and a total of 23 cancer episodes were detected in these patients. 37.5% of the malignant patients were female and 62.5% were male. The mean age was 57.069.02. Current age and follow-up time were significantly higher in patients who developed malignancy compared to those who did not (p.0.004, p:0.002, respectively). Only the use of Mycophenolic acid and Azathiopurine showed a significant difference in the distribution of immunosuppressive therapy between the groups with and without malignancy (respectively p: 0.01; p: