Farklı ortamlarda yürüyüşün duygu durumu, kaygı düzeyi ve kalp atım hızı değişikliği üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of walking in different environments on emotion, anxiety level and heart rate change
  1. Tez No: 820129
  2. Yazar: ERDAL EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı ortamlarda gerçekleştirilen yürüyüşün duygu durumu, kaygı düzeyi ve kalp atım hızı değişkenliği üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada farklı ortamlarda gerçekleştirilen kısa yürüyüş süresinde akut psikolojik faydalarını belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, 19-25 yaş arası 33 erkek ve kadın katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, dört farklı deneyimsel süreci içeren iki farklı ortamda çapraz desenle yer almışlardır. Bu süreçler, Doğa Yürüyüşü Parkuru (DY), Doğa Ortamında Oturarak Zaman Geçirme (DO), Kapalı Ortamda Koşu bandında Yürüme (KY) ve Kapalı Ortamda Oturarak Zaman Geçirme (KO) olarak belirlenmiştir. Katılımcıların duygu durumları, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (POMS), Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, Kalp Atım Hızı Değişkenliği (KAHD) ölçümleri de yapılmıştır. Her bir uygulamadan önce ve sonra ölçümler alınmıştır. Bulgular: Doğa grubunda hem oturma hem de yürümede anlamlı olduğu (p.05) kaygı ölçümlerinde zaman (ön ve son test) farkının olmadığı, Dört grup arasında ön – son test farkının olmadığı tespit kapalı ortamda yürümenin ve doğada oturmanın duygu durumu güçlüğünü düşürdüğü, kapalı ortamda oturma ve doğada yürümenin duygu durumu güçlüğünü arttırdığı, doğada oturmanın sürekli kaygıyı düşürdüğü kapalı ortamda ve doğada oturmanın pozitif duygu durumunu arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan analizlerde, farklı ortamlarda oturma ve yürümenin duygu durumu, kaygı, kalp atım hızı ve değişkenliği üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Kapalı ortamda yürüme ve oturma olumsuz etkiler gösterirken, doğada bulunma pozitif etkiler göstermiştir. Ancak, duygu durumu ölçümlerinde ve kalp atım hızı değişkenliklerinde anlamlı farklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of walking performed in different environments on mood, anxiety level and heart rate variability. Method: This research was carried out on 33 male and female participants aged 19-25. The participants took part in two different environments that included four different experiential processes in a crossover pattern. These processes were determined as Hiking Trail (NA), Sitting Time in Nature (DO), Walking on Treadmill Indoors (KY), and Sitting Time Indoors (KO).The emotional states of the participants were evaluated with the Difficulty in Emotion Regulation Scale (POMS), the Positive and Negative Affect Scale (PANAS), and the Trait Anxiety Inventory. Heart Rate Variability (HRV) measurements were also made. Measurements were taken before and after each application. Results: In the nature group, it was found that both sitting and walking were significant (p.05), there was no time (pre and post-test) difference in anxiety measurements, there was no pre – post-test difference between the four groups, it was determined that walking in an indoor environment and sitting in nature decreased mood difficulty, sitting in an indoor environment and walking in nature increased mood difficulty, sitting in nature decreased trait anxiety, sitting in an indoor environment and sitting in nature increased positive mood. Conclusion: The analyses revealed that sitting and walking in different environments influenced mood, anxiety, heart rate and variability. While walking and sitting indoors showed negative effects, being in nature showed positive effects. However, no significant differences were found in mood measurements and heart rate variability. While walking and sitting indoors showed negative effects, being in nature showed positive effects. However, no significant differences were found in mood measures and heart rate variability.