Unilateral transtibial amputasyonu olan bireylerde farklı aktivitelerde alt ekstremite kinematiklerinin incelenmesi
Investigation of lower limb kinematics in different activities in individuals with unilateral transtibial amputation
  1. Tez No: 752223
  2. Yazar: ALİ İMRAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı unilateral transtibial amputasyonu olan bireylerde alt ekstremite yürüyüş kinematiklerini günlük hayattaki çevresel koşullara benzer ortamlarda incelemekti. Çalışmaya 10 transtibial ampute ve kontrol grubu olarak 10 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerden düz zeminde ve hareketli zeminde rahat oldukları hızlarda yürümeleri, hareketli zeminde hızlı ve yavaş yürümeleri, rampa çıkmaları ve rampa inmeleri, stabil olmayan bir zemin üzerinde yürümeleri ve merdiven inip çıkmaları istendi. Tüm yürüyüşlerde ve merdiven inme çıkma esnasında alt ekstremite kinematik verileri üç boyutlu hareket analiz sistemi ile değerlendirildi. Bireyler demografik ve antropometrik özellikler bakımından benzerdi. Toplanan veriler farklı zeminlerde (sabit, hareketli ve stabil olmayan) yürüyüş, farklı hızlarda yürüyüş, farklı eğimlerde yürüyüş ve merdiven inme-çıkma aktivitesi olarak dört başlıkta incelendi. Bu dört başlıkta koşullar arası ve ekstremiteler arası karşılaştırmalar analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine lower extremity gait kinematics in individuals with unilateral transtibial amputation in environments similar to environmental conditions in daily life. Ten transtibial amputees and 10 healthy individuals as a control group were included in the study. Individuals were asked to walk at a comfortable pace on flat ground and moving ground, walk fast and slow on moving ground, climb and descend ramps, walk on unstable ground, and go up and down stairs. Lower extremity kinematic data were evaluated with a three-dimensional motion analysis system during all trials. Individuals were similar in terms of demographic and anthropometric characteristics. The collected data were analyzed under four headings as walking on different surfaces (flat, treadmill and uneven grounds), walking at different velocities, walking at different slopes, and ascending and descending stairs. Comparisons between conditions and between extremities were analyzed in these four titles.