Muğla ilindeki erken postpartum dönemdeki kadınlarda görülen meme sorunları ve emzirme başarısına etkisi
Breast problems in early postpartum women in Muğla province and their effect on breastfeeding success
- Tez No: 820161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Muğla ilinde erken postpartum dönemdeki kadınlarda görülen meme sorunlarının emzirme başarısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Servisi ve Polikliniği ile Çocuk Hastalıkları Polikliniği'nde postpartum birinci haftada olan 284 kadın ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği ve Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği kullanılarak 30 Kasım 2021-30 Mart 2022 tarihlerinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Spearman korelasyon analizi ve Shapiro-Wilk normal dağılım testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of breast problems seen in women in the early postpartum period on breastfeeding success in Muğla province. The study was conducted face-to-face with 284 women who were in the first postpartum week in the Obstetrics and Gynecology Service and Polyclinic and Pediatrics Polyclinic of Muğla Training and Research Hospital. Data were collected between November 30, 2021 and March 30, 2022 using the Introductory Information Form, LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale and Breastfeeding Problems Assessment Scale. Descriptive statistical methods, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test, Spearman correlation analysis and Shapiro-Wilk normal distribution test were used in the evaluation of the data.