Prehistoric occupation and lithic procurement at the Bozburun Peninsula in Southwest Anatolia
Güneybatı Anadolu'daki Bozburun Yarımadası'nda tarihöncesi iskan ve kaynak temini
- Tez No: 918119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 571
Özet
Bozburun Yarımadası'nda (Marmaris/Muğla) gerçekleştirilen yüzey araştırmaları, bölgenin en erken iskanını Orta Paleolitik döneme çeken tarihöncesi bulgular tespit etmiştir. Hem Bozburun hem de çevre bölgede son Pleistosen ve Erken Holosen ile ilişkilendirilebilen buluntu topluluklarının keşfi, Ege Neolitikleşmesinin arkasındaki dinamiklere yeni bakış açıları getirebilme potansiyeli taşımaktadır. Bozburun'da yaşamış tarihöncesi gruplar, geriye çoğunlukla yontmataşlardan oluşan buluntular bırakmıştır. Doğal kaynakları Güneybatı Anadolu'da bulunmayan bir volkanik kayaç olan obsidiyen, yüksek miktarda ele geçmiştir. Tezin amacı bu bulguları inceleyerek Bozburun Yarımadası'nın farklı zaman aralıklarındaki kullanımını anlamak, yerel ve yabancı hammadde çeşitlerinin tarihöncesi gruplar tarafından teminini araştırmak ve Bozburun Yarımadası'nın arkeolojik kaydını bölgesel gelişmeler içindeki bağlamına oturtmaktır. Bu hedefler kapsamında, (1) Bozburun buluntu topluluklarındaki hammadde çeşitliliği ve olası hammadde kaynak alanlarının tespiti, ayrıca obsidiyen buluntuların pXRF (portable X-ray fluorescence) aracılığıyla kaynak tayini, (2) yontmataş topluluklarının mukayeseye izin veren teknolojik bir temele oturtulması ve (3) Ege paleocoğrafyasında obsidiyen dağılım koridorlarının LCP (least-cost path) aracılığıyla tespitine olanak sağlayan bir CBS (coğrafi bilgi sistemi) modelinin inşasını içeren bir analitik çerçeve kullanılmıştır. Tetkik sonuçları, Bozburun'daki tarihöncesi iskan örüntülerinin alt bölgesel olarak kurgulanmasını mümkün kılmakta ve Güney Ege'de yeni gelişme ve fikirlerin yayılımına aracılık etmiş olabilecek bir Erken Holosen etkileşim ve takas ağı zincirinin önerilmesine imkan vermektedir.
Özet (Çeviri)
Surveys in the Bozburun Peninsula (Marmaris/Muğla) detected a prehistoric presence that pushed the earliest occupation of the region back to the Middle Paleolithic period. The discovery of assemblages pertaining to the terminal Pleistocene and Early Holocene, both in Bozburun and the surrounding region, highlighted a potential to contribute new perspectives on the dynamics responsible for the Neolithization of the Aegean. Prehistoric groups that inhabited Bozburun left behind remains that consisted predominantly of chipped stones. Obsidian, a volcanic rock not native to southwest Anatolia, was documented in large numbers. This dissertation examines these findings to understand the exploitation of the Bozburun Peninsula in different time periods, to investigate the procurement of local and foreign materials by prehistoric communities, and to contextualize the archaeological record of the peninsula within the developments that took place in the region. This is accomplished through an analytical framework that combines (1) the identification of raw material variability within the Bozburun assemblages and probable source areas, coupled with the pXRF analysis of obsidian artifacts, (2) the evaluation of lithic inventories to establish a technological basis for comparison, and (3) the construction of a GIS model to track corridors of obsidian transmission via least-cost path calculations within the paleogeography of the Aegean. Results of these investigations make it possible to reconstruct the occupational patterns in Bozburun on a sub-regional basis, and to offer a chain of interaction and exchange networks in the Early Holocene that might have facilitated the spread of ideas and innovations in the south Aegean.