POSEIDON sınıflamasına göre zayıf ovaryan yanıtı olan hastalarda canlı doğum oranları
Live birth rate in patients with poor ovarian response acording to POSEIDON classification
  1. Tez No: 820165
  2. Yazar: CEREN KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı POSEIDON sınıflamasına göre zayıf ovaryan yanıtı olan hastalarda canlı doğum oranlarını ve canlı doğum oranlarına etki eden faktörleri, POSEDION alt gruplarına göre değerlendirilmektir. Gereç ve yöntem: Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi IVF kliniğinde 1 Eylül 2007 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2200 hastanın infertilite tedavi IVF siklusları klinik ve laboratuvar bilgilerini içeren veri tabanı kullanılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Eksiksiz hasta kayıtları bulunan, ovaryan stimülasyonun başlamasından önceki üç ay içinde anti-müllerian hormon (AMH) değeri ve/veya antral folikül sayısı (AFS) arasında en az bir ölçüm bulunan, IVF/ICSI siklusleri sırasında standart kontrollü ovaryan hiper stimülasyondan sonra en az bir zayıf over yanıtı öyküsü bulunan hastalar dahil edilmiştir. Eksik hasta kaydı bulunan, pelvik cerrahi geçirmiş, prematür ovaryan yetmezliği olan (FSH≥25 IU/l), erkek faktörü (testiküler veya epididimal sperm aspirasyonu olan azospermik erkek partneri bulunan hastalar), toplanan oosit sayısı 10 ve üzeri olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların demografik bulguları, tedavi başlangıcındaki vücut kitle indeksi, obstetrik hikayesi (gravida, parite, abort sayısı, yaşayan çocuk sayıları, infertilite süresi), tedavi sürecindeki laboratuvar değerleri (AMH, FSH, LH, E2, progesteron, β-hcg), tedavi sürecindeki ultrasonografik bulguları (AFS, endometrium kalınlığı) varsa komorbid hastalıkları, varsa geçirilen cerrahi operasyonları, uygulanan IVF tedavi modaliteleri ve uygulanan ilaç dozları, siklus sayıları, gebelik sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar POSEIDON sınıflamasına göre (yaş, AMH, Antral folikül sayısı verileri kullanılarak) 4 gruba ayrıldı. POSEIDON gruplarına göre ayrılan hastalar yukarıda bahsedilen parametrelere göre karşılaştırmalı olarak incelendi. Bulgular:2200 hastadan klinik bilgileri ve laboratuvar bulguları eksik olan 361, geçirilmiş pelvik cerrahi öyküsü olan 860, prematür ovaryan yetmezlik tanısı konulan (FSH≥25 IU/l olan) 22, toplanan oosit sayısı 10 ve üzeri olan 184 hasta çalışmadan çıkarıldı. Kriterleri karşılayan toplam 773 hasta çalışmaya dahil edildi. POSEIDON kriterlerine göre ayrılan hastalarda grup 1'de 221, grup 2'de 83, grup 3'te 261, grup 4'te 208 hasta belirlendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 32,3 ± 3 idi. Gruplar arasında hasta sayısı, antral folikül sayısı, AMH değerleri ve VKİ açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the live birth rates in patients with poor ovarian response according to the POSEIDON classification and to assess the factors influencing live birth rates in different POSEIDON subgroups. Materials and Methods: A retrospective evaluation of the database including clinical and laboratory information of 2,200 patients who underwent infertility treatment IVF cycles at Etlik Zübeyde Hanım Women's Health and Birth Hospital IVF clinic between September 1, 2007, and December 31, 2021, was performed. Patients with complete medical records, at least one measurement of anti-Müllerian hormone (AMH) and/or antral follicle count (AFC) within the three months prior to the initiation of ovarian stimulation, and a history of at least one poor ovarian response during IVF/ICSI cycles following standard controlled ovarian hyperstimulation were included. Patients with incomplete medical records, history of pelvic surgery, premature ovarian insufficiency (FSH≥25 IU/l), or male factor infertility (patients with testicular or epididymal sperm aspiration and azoospermic male partners) were excluded. The demographic characteristics of the patients, body mass index at the start of treatment, obstetric history (gravida, parity, number of abortions, number of living children, duration of infertility), laboratory values during the treatment process (AMH, FSH, LH, E2, progesterone, β-hCG), ultrasonographic findings during the treatment process (antral follicle count, endometrial thickness), presence of comorbidities, history of surgical operations, IVF treatment modalities and drug doses administered, cycle count, and pregnancy outcomes were retrospectively evaluated. The included patients were classified into four groups according to the POSEIDON criteria (age, AMH, and AFC data), and the results were compared based on the parameters. Results: Out of 2,200 patients, 361 with missing clinical and laboratory information, 860 with a history of pelvic surgery, 22 with premature ovarian insufficiency (FSH≥25 IU/l), 184 patients with 10 or more oocytes retrieved were excluded from the study. A total of 773 patients who met the criteria were included to the study. According to the POSEIDON criteria, 221 patients were classified as Group 1, 83 as Group 2, 261 as Group 3, and 208 as Group 4. The mean age of the patients was 32.3 ± 3 years. There were statistically significant differences among the groups in terms of patient numbers, antral follicle count, AMH values, and body mass index. The live birth rates were highest in Group 1 with 35.3%, followed by Group 3 with 26.4%, Group 2 with 21.7%, and the lowest in Group 4 with 13.5% (p0,05).