Sosyal pazarlama çerçevesinde marka imajının marka güveni ve marka sadakati üzerindeki etkisi: Siverek örnekleminde bir uygulama
The effect of brand image on brand trust and brand loyalty within the framework of social marketing: An application in Siverek sample
- Tez No: 820166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SEVGİ BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda akademisyenler ve uygulayıcılar tarafından tartışılan marka imajı, marka güveni ve marka sadakati en önemli pazarlama kavramları arasında yer almaktadır. Özellikle dijitalleşen ve küresel bir köy haline gelen dünya ekonomileri sosyal pazarlama açısından daha fazla incelenme ihtiyacı doğurmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı da katılımcıların sosyal pazarlama uygulaması yapan firmalara bakış açılarını incelemektir. Bu amaçla; marka imajı, marka güveni ve marka sadakati değişkenleri ele alınmış ve katılımcıların tutum ve düşünceleri inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmada Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinde bulunan katılımcılara uygulanan anket bulgularına yer verilmiştir. Siverek ilçesinde uygulanması ilçenin Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olması ve uygulamanın uygun olması dolayısı ile tercih edilmiş, söz konusu ilçede sosyal pazarlama ile ilgili uygulamalı bir çalışma yapılması uygun görülmüştür. Bu çalışma sonucunda sosyal pazarlama uygulaması yapan firmalar için katılımcıların marka imajı, marka güveni ve marka sadakat düzeylerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand image, brand trust and brand loyalty, which have been discussed by academics and practitioners in recent years, are among the most important marketing concepts. In particular, the world economies, which have become digitalized and global villages, have begun to require further examination in terms of social marketing. The purpose of this study is to examine the perspectives of the participants on companies that implement social marketing. To this end; brand image, brand trust and brand loyalty variables were discussed and the attitudes and thoughts of the participants were examined. In the study, the findings of the questionnaire applied to the participants in the Siverek district of Şanlıurfa province are included. The application in Siverek district was preferred because the district is one of the largest districts of Turkey and the application was appropriate, and it was deemed appropriate to conduct an applied study on social marketing in the mentioned district. As a result of this study, it has been observed that the brand image, brand trust and brand loyalty levels of the participants are high for businesses that implement social marketing.