Ocak 2009-ocak 2019 tarihleri arasında ıge aracılı yumurta akı ve yumurta sarısı alerjisi tanısıyla takipli hastalarımızın demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the demographic, clinical, and laboratory features of our patients followed by the diagnosis of ige-mediated egg white and egg yolk allergy between january 2009 and january 2019
  1. Tez No: 820175
  2. Yazar: PIRIL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET OCAK 2009-OCAK 2019 TARİHLERİ ARASINDA IGE ARACILI YUMURTA AKI VE YUMURTA SARISI ALERJİSİ TANISIYLA TAKİPLİ HASTALARIMIZIN DEMOGRAFİK, KLİNİK VE LABORATUAR ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Amaç: KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları polikliniğinde IgE aracılı yumurta akı ve yumurta sarısı alerjisi tanısıyla takip edilen hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerini tanımlanması, yumurta alerjisinin doğal seyri, prognozu ve prognoz üzerine etki eden faktörlerin araştırılmasını amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmaya Ocak 2009- Ocak 2019 tarihleri arasındaki KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Polikliniğinde IgE aracılı yumurta akı ve yumurta sarısı alerjisi tanısı almış ve dijital ortamda kaydedilmiş bütün hastalar dahil edildi. Hastalar telefonla aranarak önceden hazırlanmış anket soruları hasta velilerine sorularak kaydedildi. Sonuçlar cinsiyet, hastalık grupları ve tolerans gelişen ve gelişmeyen gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza ortalama yaşları (ay±SD) 86,7 ± 44,9 (1.0-267.0) ay olan 136 hasta (76 [%55,9] erkek, 60[%44,1] kız,) dahil edildi. Yumurta tüketiminden sonra hastaların 122'sinde (%89,7) deri/mukoza, 52'sinde (%38,2) üst solunum yolu, 41'inde (%31.3) gastrointestinal, 31'inde (%22,8) alt solunum yolu, 18'inde (%13,2) larinks belirti ve bulguları bildirildi. 95 hastada (%69,8) anafilaksi bulguları vardı. En sık duyarlılık saptanan diğer besinler inek sütü (%68.0) ve fındık (%31,9) idi. 105 hastada (%77,2) en az bir pişirilme şekline tolerans gelişti. Her 4 pişirilme şeklini de tüketebilen hasta sayısı 24 (%22,8) idi. Tolerans geliştirmiş ve geliştirmemiş hastalarda cinsiyet, doğum haftası, doğum ağırlığı, anne sütü alım süresi ve ek besinlere başlama süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuç: 3 yaşına kadar hastaların yaklaşık ¾'ünde tolerans gelişir. Belirtilerin ilk ortaya çıktığı yaş ve tanı yaşının geç olmasının tolerans gelişimi üzerinde etkisi olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE DEMOGRAPHIC, CLINICAL, AND LABORATORY FEATURES OF OUR PATIENTS FOLLOWED BY THE DIAGNOSIS OF IGE-MEDIATED EGG WHITE AND EGG YOLK ALLERGY BETWEEN JANUARY 2009 AND JANUARY 2019 Aim: The aim of this study is, to define demographic, clinical, and laboratory characteristics, and investigate the natural history, prognosis and factors affecting the prognosis of egg allergy of the patients followed up with the diagnosis of IgE-mediated egg white and egg yolk allergy at Pediatric Immunology and Allergy Diseases outpatient clinic of KTU Faculty of Medicine. Method: All patients who were diagnosed with IgE-mediated egg white and egg yolk allergy in the Pediatric Immunology and Allergy Diseases Polyclinic of KTU Faculty of Medicine between January 2009 and January 2019 and recorded in digital media were included in the study. The patients were called by phone and the pre-prepared questionnaire questions were asked to the parents of the patients and recorded. Results were compared between sex, disease groups, and tolerance and non-tolerance groups. Results: Our study included 136 patients (76 [55.9%] boys, 60 [44.1%] girls) with a mean age (months±SD) of 86.7 ± 44.9 (1.0-267.0) months. After egg consumption, 122 (89.7%) of the patients were skin/mucosa, 52 (38.2%) upper respiratory tract, 41 (31.3%) gastrointestinal, 31 (22.8%) lower respiratory tract, 18 (13.2%) laryngeal signs and symptoms were reported in patients. Anaphylaxis was present in 95 patients (69.8%). Other foods with the highest sensitivity were cow's milk (68.0%) and hazelnut (31.9%). Tolerance to at least one cooking method developed in 105 patients (77.2%). The number of patients who could consume all 4 types of cooking was 24 (22.8%). There was no statistically significant difference in terms of gender, week of birth, birth weight, duration of breast milk intake, and initiation of complementary foods in patients with and without tolerance. Conclusion: Tolerance develops in approximately ¾ of patients up to 3 years of age. It has been revealed that the age at which the symptoms first appear and the late diagnosis age have an effect on the development of tolerance.