Kronik miyelositer lösemili olgularda sokal, hasford, eutos ve elts prognostik skorlama sistemlerinin olaysız sağkalım (EFS) parametreleriyle karşılaştırılması
Comparison of sokal, hasford, eutos, and elts prognostic scoring systems with event-free survival (EFS) parameters i̇n chronic myeloid leukemia cases
- Tez No: 820174
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kronik Miyelositer Lösemi (KML) hastalarında Sokal, Hasford, EUTOS ve ELTS prognostik skorlama sistemlerinin olaysız sağkalım (Event-Free Survival-EFS) parametreleriyle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 2010 ve 2022 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniğine tanı, takip ve tedavi amacı ile başvuran 76 KML tanısı almış hastanın demografik, laboratuvar ve klinik özelliklerine, tedavi yanıtlarına ve sağkalım sürelerine hasta dosyalarından geriye dönük olarak ulaşıldı. Kategorik veriler“ki kare”ya da“Fisher excat”test ile analiz edildi. Normal dağılmayan veriler“Mann-Whitney u”testi ile incelendi. Sağkalım analizleri için“Kaplan Meier”testi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 76 hastanın %52,6'sı erkek, %47,4'ü ise kadındı ve hastaların yaşları 25 ile 83 yılları arasında değişmekte olup ortanca yaş ise 53'tü. Hastaların risk gruplarının dağılımları ELTS'ye göre hastaların %48,7'si düşük, %35,5'i orta, %15,8'i ise yüksek risk; EUTOS'a göre %93,4'ü düşük, %6,6'sı ise yüksek risk; Sokal'a göre %39,5'i düşük, %35,5'i orta, %25'i ise yüksek risk; Hasford'a göre %47,4'ü düşük, %43,4'ü orta, %9,2'si ise yüksek risk grubunda olduğu bulunmuştur. Çalışmadaki 76 hastanın 74'nün son durum moleküler yanıtları, %29,7'inde MMY, %17,6'sında MY 4, %37,8'inde MY 4.5 sağlandığı ve hastaların %14,9'ünda MMY sağlanmadığı görülmüştür. Sonuç: Kronik Myeloid Lösemi gibi kanserlerde skorlama sistemleri, hastalığın seyrini ve tedaviye yanıtı değerlendirmek için önemli bir araçtır. Skorlama sistemlerinin kullanımıyla da hastalığın progresyonu önceden tahmin edilerek, daha etkili tedavilerin uygulanması mümkün hale gelmiştir. 76 hasta ile yaptığımız çalışmada genel sağkalımı öngörmede ELTS skorlama sistemi diğer skorlama sistemlerine göre daha anlamlı sonuçlar göstermiştir. Olaysız sağkalımı (EFS) göstermede Sakol skorlama sistemi diğer skorlama sistemlerine göre daha anlamlı sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The comparison of Sokal, Hasford, EUTOS, and ELTS prognostic scoring systems with event-free survival (EFS) parameters in patients with Chronic Myeloid Leukemia (CML). Material and Method: Demographic, laboratory, and clinical characteristics, treatment responses, and survival durations of 76 patients diagnosed with Chronic Myeloid Leukemia (CML), who presented to the Hematology Clinic of Ankara Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital for diagnosis, follow-up, and treatment purposes between 2010 and 2022, were retrospectively obtained from patient files. Categorical data were analyzed using the chi-square or Fisher's exact test. Non-normally distributed data were examined using the Mann-Whitney U test. Kaplan-Meier analysis was conducted for survival analysis. Results: Of the 76 patients participating in the study, 52.6% were male and 47.4% were female, with ages ranging from 25 to 83 years and a median age of 53. The distribution of risk groups among patients was as follows: based on ELTS, 48.7% of patients were classified as low risk, 35.5% as intermediate risk, and 15.8% as high risk; according to EUTOS, 93.4% were low risk and 6.6% were high risk; using the Sokal system, 39.5% were low risk, 35.5% were intermediate risk, and 25% were high risk; based on Hasford, 47.4% were low risk, 43.4% were intermediate risk, and 9.2% were high risk. Among the 76 patients in the study, 74 had molecular responses. Molecular responses were achieved in 29.7% of patients with major molecular year (MMY), 17.6% with MMR (major molecular response), and 37.8% with MR4.5 (4.5-log reduction). It was observed that MMR was not achieved in 14.9% of patients. Conclusion: In cancers like Chronic Myeloid Leukemia, scoring systems serve as crucial tools for assessing disease progression and treatment response. The utilization of scoring systems enables the anticipation of disease progression, facilitating the implementation of more effective treatments. In our study involving 76 patients, the ELTS scoring system exhibited more significant outcomes compared to other scoring systems in predicting overall survival. In terms of event-free survival (EFS), the Sokal scoring system demonstrated more significant results compared to other scoring systems.