Operational comparison of flexible flow systems with conventional flow systems
- Tez No: 8202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NESİM ERKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET ESNEK ÜRETİM SİSTEMLERİNİN GELENEKSEL ÜRETİM SİSTEMLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI BİLGİÇ, Taner Yüksek Lisans Tezi, End. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nesim ERKİP Ocak 1990, 99 sayfa Bu çalışma, esnek üretim hatlarının geleneksel üretim hatlarıyla çok ürünlü ve sabit talepli bir ortamda karşılaştırılması için bir yöntem önermektedir. Üretim sistemlerinde ürünlerin hazırlama zamanlan olduğu ve tek bir yöne doğru seri akış halinde oldukları kabul edilmiştir. Problem önce tek makinalı bir problem olarak formüle edilmiştir. Alt ve üst sınırlar sunulduktan ve 4 ürünlü bir sistemin olurluluk problemini çözen bir yöntem önerildikten sonra tek makinalı üretim sistemlerinin çalışma maliyetlerini yaklaşık olarak bulan bir algoritma önerilmiştir. Bu algoritma kullanılarak, bir esnek makina, iki geleneksel makina ile karşılaştırılmıştır. Önerilen algoritma çok makinalı üretim sistemlerinin çalışma maliyetini bulacak şekilde geliştirilmiş ve esnek bir üretim hattı, geleneksel iki hat ile karşılaştırılmıştır Sistemin çalışmasına yönelik kararların böyle bir karşılaştırmada en önemli faktörler olduğu gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ekonomik kafile çizelgelemesi, esnek üretim sistemleri, esnek üretim hatları, otomasyon. Ana Bilim Dalı Sayısal Kodu: 605.01.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPERATIONAL COMPARISON OF FLEXIBLE FLOW SYSTEMS WITH CONVENTIONAL FLOW SYSTEMS BÎLGÎÇ, Taner M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nesim Erkip January 1990, 99 pages The study provides a methodology for comparing an automated production sytsem with a non-automated, conventional production system under constant and deterministic demand in a multi-product environment The production systems are assumed to be flow lines in which there exists setup times and a unidirectional flow of items. The problem is first formulated as a single stage problem. After presenting upper and lower bounds and a way to perform complete feasibility check, a heuristic procedure is proposed to find the operating cost of the single stage, four-product economic lot scheduling problem. Then an automated machine is experimentally compared with two non-automated machines. Multi-stage problem is formulated and the heuristic proposed to solve single-stage problems is extended to solve two-stage problems. A flexible flow line is then compared with two conventional flow lines. It is shown that operational issues are very important in comparing conventional systems with automated systems. Key words : Economic Lot Scheduling, Flexible Manufacturing Systems, Flexible Flow Lines, Justification of Automation. m