Surface temperature reduction studies and analysis for centrifugal separator
Santrifüj separatörde yüzey sıcaklığı azaltım çalışmaları ve analizi
  1. Tez No: 820267
  2. Yazar: MUHAMMET ALİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tezde, santrifüj separatörlerin çalışması sırasında ısı meydana getiren temel faktörlerin tespiti ve tambur grubunun hava sürtünmesi faktörünün azaltılarak yüzey sıcaklıklarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Hava sürtünmesinin, 830 mm tambur çapına sahip bir separatörde yaklaşık 16 kW enerji tüketimine sebep olduğu hesaplanmıştır. Deneysel bir test düzeneği hazırlanarak yüksek kapasiteli yeni nesil bir santrifüj separatör su soğutma metoduyla soğutulurken 7 saatlik bir teste tabi tutulmuştur. Test boyunca güç tüketim verileri ve yüzey sıcaklık değerleri kayıt altına alınmıştır. Ardından aynı separatör su soğutma özelliği kullanılmadan aynı teste tabi tutularak güç tüketimi ve sıcaklık değerleri kayıt altına alınmıştır. Son olarak hava basıncı bir vakum pompası yardımıyla 0.9 atm, 0.8 atm ve 0.7 atm basınçlarına indirilerek günden güne aynı testler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Saha testleri sonucunda %30 vakum altında (0.7 atm) çalışan separatörün %9 daha düşük enerji tükettiği ve herhangi bir soğutma özelliği kullanılmadığı halde soğutma suyu beslendiği duruma yakın sıcaklık değerlerinde çalıştığı tespit edilmiştir. Bu vakum çözümü, makine başına %9 enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu tasarruf yaklaşık 4 kW/h güç tüketimine tekabül etmektedir. Ayrıca makine başına 170 litre/saat soğutma suyu veya diğer bir deyişle makine başına yılda 391 ton soğutma suyundan tasarruf sağlanmıştır. Sonuç: Santrifüj separatörlerde genel olarak hedeflenen maksimum yüzey sıcaklık değeri 60°C olup, 0.7 atm basınç altında çalışan separatörde başka herhangi bir soğutma metodu kullanılmadan hedeflenen değerlerin yakalandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, the main objective is determining the primary factors that generate heat during the operation of centrifugal separators and reducing the surface temperatures by decreasing the air friction of bowl group. Material And Methods: It was calculated that air friction causes approximately 16 kW of energy consumption in a separator with a bowl diameter of 830 mm. An experimental test setup was prepared and a new generation high-capacity centrifugal separator was subjected to a 7-hour test while being cooled by water cooling method. Power consumption data and surface temperature values were recorded throughout the test. Then, the same separator was subjected to the same test without using the water-cooling feature, and the power consumption and temperature values were recorded. Finally, the same tests were carried out day by day by reducing the air pressure to 0.9 atm, 0.8 atm and 0.7 atm by using a vacuum pump. Results: When the results of the study are examined, it has been determined that the separator operating under 30% vacuum (0.7 atm) consumes 9% less energy and operates at temperatures close to the case where cooling water is supplied, although no cooling feature is used. This vacuum solution resulted in 9% energy savings per machine. This saving corresponds to approximately 4 kW/h power consumption. In addition, 170 liters/hour of cooling water per machine or in other words 391 tons of cooling water per machine per year were saved. Conclusion: In centrifugal separators, the generally targeted maximum surface temperature value is 60°C, and it has been noted that the targeted values are achieved without using any other cooling method in a separator operating under 0.7 atm pressure.