Tahakküm stratejileri ve direniş taktikleri: İstanbul'daki Ugandalı kadın seks işçilerinin deneyimleri
Dominance strategies and resistance tactics: Experiences of Ugandan women sex workers in Istanbul
  1. Tez No: 820268
  2. Yazar: YELİZ KENDİR GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇABUK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Ugandalı kadın seks işçileri, direniş çalışmaları kapsamında Türkiye'de ilgi çekmemiş, kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bu tez, direniş çalışmaları çerçevesindeki boşlukları gidermenin üstünde ve ötesinde feminist bir saikle kadınların deneyimlerine odaklanıldığında“mağduriyet”ya da“ezilmenin”sınırlarını aşan bir iddia ile toplumsal cinsiyet çalışmalarına Türkiye özelinde yeni bir soluk getirmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, kadınların deneyimlerinden güç almakta ve seslerinin yükseltilmesine olanak sağlamaktadır. Yarı-yapılandırılmış araştırma formu ile 2021 ve 2022 yılının farklı dönem ve mevsimlerinde gerçekleştirilen saha çalışmalarında Ugandalı kadın seks işçileriyle derinlemesine görüşmelere dayanan bu çalışma, göç edilen ülkenin toplumsal cinsiyet ilişkilerini görmezden gelmemektedir. Dahası, her biri“kaçak”olan kadınların göç ettikleri ülkede karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlar karşısındaki manevraları ve geliştirdikleri taktikler bağlamlarında göç ele alınmaktadır. Saha çalışmasında elde edilen veriler, Ugandalı kadın seks işçilerinin“neye”“nasıl”direndiklerine dair çeşitli çıktılar sunmakta ve bu çalışma boyunca“gizli senaryolar”kapsamında ele alınmaktadır. Son olarak bu tez, kadınların tahakküm stratejileri karşısındaki direniş taktiklerini gün yüzüne çıkarmakta ve kendinden sonraki çalışmalara öncülük etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Ugandan women sex workers have not attracted attention and have not been analysed comprehensively within the scope of resistance studies in Turkey. This thesis aims to bring a breath of fresh air to gender studies in Turkey with a claim that goes beyond the boundaries of“victimisation”or“oppression”by focusing on the experiences of women with a feminist motive above and beyond filling the gaps in the framework of resistance studies. In doing so, it draws strength from women's experiences and enables them to raise their voices. This study, which is based on semi-structured research form and in-depth interviews with Ugandan female sex workers in field studies conducted in different times of 2021 and 2022, does not ignore the gender relations of the country of migration. Moreover, migration is addressed in the context of the problems faced by women, each of whom is“illegal”, in the country of migration and the manoeuvres and tactics they develop in the face of these problems. The data obtained in the field study provide various outputs on“what”and“how”Ugandan women sex workers resist and are discussed within the scope of“hidden transcripts”throughout this study. Finally, this thesis reveals women's resistance tactics against domination strategies and aims to pioneer subsequent studies.