Selçuklu sanatında modüler seramik yüzeye serbest göndermeler
Free references from Seljuk art to modular ceramics surface
- Tez No: 82028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN DİZDAR TERWİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Üzerinde yaşadığımız Anadolu, tarih boyunca çeşitli uygarlıkların hüküm sürdüğü bir kültür hazinesidir. Arkeolojik bulgular, bu topraklarda hemen her dönemde üstün kalitede seramik yapım ve üretiminin gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bu bağlamda; Çiniye, Büyük Selçuklu'dan Anadolu Selçuklu Sanatına kadar geniş perspektifle bakılmıştır. Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu çinisi, motif, düzenleme ve teknik açıdan değerlendirilmiştir. Selçuklu Sanatı genel olarak incelendiğinde görülür ki; bitmez tükenmez bir kaynak içerir. Böylesi büyük zenginliğe sahip bir uygarlığın her açıdan hakkıyla değerlendirildiği düşünülmektedir. Bu öylesine geniş kültür birikimine sahip bir uygarlıktır ki; her bir alan için ayn araştırma ve inceleme konusu bulmak olasıdır. Bu bağlamda Çağdaş Seramik Sanatı içinde değerlendirilen“Modüler Seramik”tasarımında Anadolu Selçuklu Sanatından (ahşap, seramik, taş ve metal) yoğun biçimde yararlanılmış ve bunun çağdaş seramiğe olan yansımaları, uygulamalarda gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY Anatolia where we live is a cultural heritage where various civilizatios have prevailed all through the history. Archeological findings reveal that in almost any time, high quality caramics were produced on these grounds. In this context, tile is considered through a broad perspective from Great Seljuk times to Anatolian Seljuk times. Tiles of the Great Seljuks and Anatolian Seljuks are assessed through pattern, arrangement and technical aspects. When examined generally, it is observed that the art of the Seljuks has a never-ending source. It is considered that such a rich civilization is evaluated as it deserves to be. This civilization has such a broad cultural heritage that each field requires a different research and examination. In the“Modular ceramics”design which is considered under the scope of contemporary art of ceramics, Anatolian Art of the Seljuks (wood, ceramics, stone and metal) have been intensely made use of and its reflections on the contemporary ceramics have been attempted to be illustrated by means of applications.