Müzikteki varyasyon formu ve resimsel algılanışı
The Variation form in music and its pictorial perception
- Tez No: 82029
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET 19. yüzyıldan başlayarak sanatları birbirinden ayıran sınırların aşılmaya başlandığı görülür. Yoğun ve hızlı bir devingenlik çağı olan 20. yüzyılda ise sanatçılar ortak çalışmalar yapmaya, birbirlerinin biçim dilinden faydalanarak karşılıklı alışverişte bulunmaya başlamışlardır. Müzik ve resim etkileşimi konusunda bir çok ressam fikir üretmiş ve bu etkileşimi yapıtlarına yansıtmıştır. Ancak her sanatçının müzik alımlaması özneldir (Çünkü müzik ses, tını, armoni, ritm vb. özgül biçimlendirme ögeleriyle dinleyiciye seslenir). Bu nedenle müziğin etkisi sanatçıdan sanatçıya çok değişik biçimlerde karşımızaçıkar. Bu çalışma dizisi, bir müzik formu olan Varyasyon formu'ndan yola çıkılarak oluşturulmuştur. Bu müzikal formda melodik, ritmik ve armonik öğelerle oluşturulan tema, içinde bulunan bazı birimlerin değiştirilmesi şartıyla tekrar edilerek çeşitlenir. Varyasyon formu' resimdeki yansımasını aynı temanın değişik resimsel yöntemlerle 'çeşitlenerek' tekrar tekrar ele alınışıyla oluşturulan bir 'dizi resim' çalışmasında bulur. Burada yapılan çalışmalar belirli bir müzikal besteden yola çıkarak oluşturulmamıştır. Müzik dilinin içerdiği teorik kavramlar ele alınmış, bunların resim dilini oluşturan kavramlarla benzerlik taşıyıp taşımadığı irdelenmiştir. Müzikle ilgili kuramsal yazılar yazan ve müziğin değişik etkilerini resimlerine de yansıtan Paul Klee ve Kandinsky'nin görüşleriyle bazı benzerlikler taşıyan bulgular elde edilmiş ancak bu bulgular resimsel tavrın farklılığından dolayı resim yüzeyine değişik kullanımlarla yansıtılmıştır. Disiplinlerarası sanat uygulamalarının geniş ölçüde yaygınlaştığı çağımızda, sanatların ve sahip oldukları dillerin içice girdiği gözlemlenmektedir. Aslında aynı içsel dürtülerin farklı malzemelerle sanat yapıtında algıya, değişik duyuların da farklı biçimlerde iletiyi mantığa ve duygulara sunmasına rağmen değişik disiplinleri temsil eden farklı sanatçıların yola çıktığı ve yolun sonunda vardığı nokta aynıdır, yollar değişik bile olsa.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Starting form the 19th century, the frontiers between different disciplines of art began to diminish. In the 20th century, an era of extensive and rapid movement, the artists began to collaborate through using their artistic languages. Several painters generated ideas on interaction of music and art reflecting this in their own creations. However, perception of music by each artist is subjective since music captures its audience by its own formative elements like pitch, timbre, harmony, rhythm and etc. Concequently, the impact of music is projected in various forms to the art works. This study is based on a musical form-the variation form. The theme that was formed by melodic, rhythmic and harmonic elements is varied through alteration of some involved units. The musical form finds its reflection in painting as a repetitious study of a chosen theme using different painting methods. The paintings of this study have not been produced after a certain musical composition. The theoretical concepts of music language are discussed and the similarities between concepts of two disciplines are analised. Findings similar to opinions of Paul Klee and Kandinsky, who have conceptual writings on music and projected different impacts of music to their paintings, are reached. However, these findings are reflected to paintings through different usages because of difference of artistic approaches. In the era of extensive interdisciplinary artistic implementations, different disciplines of art and their languages mingled. In fact, the same inner drives are presented to the perception through different materials in artistic creations. Similarly, message is presented to emotions and logic through different senses. Therefore, the starting and arrival points of artists of different disciplines are the same although their routes are different.