مناهج التحليل النحوي منذ عهد الخليل بن احمد الفراهيدي وحتى نهاية العصر العباسي دراسة تحليلية مقارنة
'Al-Khalil bin Ahmad Al-Farahidi'nin döneminden başlayarak Abbasiler döneminin sonuna kadar sözdizimsel analiz yöntemleri: Karşılaştırmalı bir analiz çalışması.'
- Tez No: 820296
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. ABDUL QADİR JAFARİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Arapça
- Üniversite: University Of Allahabad
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
Arapça çalışmalarında dil biliminin oynadığı önemli rol herkes için açıktır. Bu çalışmaların temelini oluşturur ve cümlelerin yapısı, çekim, morfoloji, tümevarım, açıklama, ayrım, bağlantı ve araçların anlamları açısından anlaşılmasından sorumludur. Arap dil bilgisi, Al-Khalil bin Ahmad Al-Farahidi döneminden başlayarak ileri aşamalardan geçmiştir. Arap bilimlerinin birçok yönüne yenilikler ve geliştirmeler yaparak büyük katkılarda bulunmuştur, örneğin şiir ölçülerinin bilimi, noktalama işaretleri ve diğerleri. Bu evrim, Kufa, Basra, Mısır ve Bağdat gibi en ünlü dil bilgisi okullarının kurulmasını içermiştir. Bu okullar birçok dil bilgisi sorununu ele almış, çeşitli konuları ayıklamış ve türetmiş ve dil bilgisini bölümlere ve dallara ayırmıştır, bu da günümüzdeki durumuna yol açmıştır. Dil bilgisi biliminin temel taşlarından biri sözdizimsel analizdir. Birçok dil bilimci bu konuda yazılar yazmıştır. Ancak, birçokları bu bilime yeterli zaman veya dikkat ayırmamış ya da sınırlı bilgi ve dikkatle ele almıştır. Sonuç olarak, bu sanat, uygun bir standardizasyon veya rafine olmaksızın ana dil bilgisi kitapları arasında dağıldı.Araştırmamızda, bu dil bilgisi sanatının örnek teşkil eden yönlerini vurgulamayı, dil bilimcilerin analiz, türetme, yorum ve açıklama konusunda benimsedikleri dil bilgisi yöntemlerini çıkarmayı ve her dil bilimcinin perspektifini bireysel olarak anlamayı hedefliyoruz. Bu anlayış, onların görüşlerini analiz ederek, dayandıkları kanıtları, ispatları, iddiaları, örnekleri, anekdotları ve zekalarını dikkatlice inceleyerek, bizim için her türlü belirsizliği ve karışıklığı açıklayarak elde edilir. Karşılaştırmalı analiz aracılığıyla, bu okulların dil bilgisi ve dilbilim konularını kendi benzersiz bakış açılarından incelediklerinde benimsedikleri temel dil bilgisi ilkelelerini kavrayabiliriz. Bu tür karşılaştırmalar, anlayışımızı aydınlatır, her türlü belirsizliği giderir ve hatalara kapılmamızı engeller.Karmaşık sorunların çözümünü basitleştiriyorlar, böylece ne bilim adamlarının içgörülerini küçümsemeye ne de bilgisi olmayanların yanılgılarını göz ardı etmeyeceğiz. Amacımız, haksız eleştirilerden kaçınarak belirlediğimiz hedeflere ulaşmayı ve net, derinlemesine içgörüler elde etmeyi amaçlamaktır. Sözdizimsel analiz, bir konu olarak, büyük bir fayda sağlar, konuşma nüanslarını derinlemesine anlama, gizemlerini çözme ve yapısal sistemini deşifre etme kapasitesi sunar. Arapça'nın yapısına dalmak isteyen herkes için bu tür bir analiz kaçınılmazdır. Derinlemesine inceleyeceğimiz sözdizimsel analizin belirli bir yönü“ifadelerin sözlü öğelerini ayırt etme, formlarını, rollerini ve aralarındaki sözdizimsel ilişkileri, durum ve ifadeyle belirtildiği gibi belirleme”ile ilgilidir. Bu konunun dil bilgisi çalışmalarındaki önemi, onu keşfetmeye yönlendirdi bizi.Bu araştırma yolundaki zorlukları ve potansiyel engelleri kabul ederken, kararlılıkla devam ediyoruz, yolumuzu kolaylaştırması ve çabalarımıza rehberlik etmesi için İlahi'ye güvenimizi koyuyoruz. Allah bizim nihai amacımızdır, en lütufkâr koruyucumuz ve en üstün destekçimizdir.Sözdizimsel analiz konusundaki önceki araştırmalar nadirdir. Farkındalığıma göre, bu konuyu doğrudan ele alan sadece iki çalışma bulunmaktadır: Mohammad Adnan Jabarin tarafından yazılan“İmam El-Şatibi Perspektifinde Sözdizimsel Analiz: El-Makasid El-Şafiyya'da Khulasa El-Kafiyya'nın Yorumu - İlkelerin, Temellerin ve Yöntemin Keşfi”ve araştırmacı Mahmoud Hassan El-Cassim tarafından yazılmış iki makale. İlk makale“Sözdizimsel Analizde Çoğulluğun Nedenleri”başlığını taşımaktadır. İkincisi ise“Sözdizimsel Analizde Perspektiflerin Çoğulluğu”dur. Ayrıca iki indeksli tez bulunmaktadır; ilki, Al-Waleed Hussein Mohammed Abdullah tarafından yazılan bir doktora tezi olan“Çoklu Sözdizimsel Analiz Cepheleri Işığında Arap Dilbilgisi Teorisi”dir. İkincisi, Al-Zaydi Boudrama tarafından yazılan yüksek lisans tezi olan“Sözdizimsel Analiz ve Semantiğin Yönü: 'Amali Ibn Al-Hajib' Kitabında Bir Çalışma”dır. Ayrıca, Mohammad Hamasa Abdel-Latif'in karşılaştırmalı yaratıcılığı takdir edilmelidir, aynı şekilde özellikle dilbilgisel sistem üzerine olan bölümde ipuçları (veya göstergeler) teorisini tartışırken Tammam Hassan'ın“Arap Dili: Anlamı ve Yapısı”adlı eserine de değinilmelidir.Bu konunun işlenmesi için şu planı benimsedim: Bir giriş, üç bölüm ve bir sonuç. Giriş iki bölümü kapsar. İlk bölüm,“Eski Arap Dilbilimi Çalışmasında Sözdizimsel Analizin Tarihi”başlığını taşımaktadır ve sözdizimsel analizin Kur'an metni ile olan ilişkisine dalmaktadır. Birinin tefekkürünün diğerine nasıl içgörüler getirdiğini tartışır. Daha sonra dilbilgisi kitaplarından, Kur'an'ın yorumlarından ve Hadis'ten ana analitik uygulama kaynaklarına değinirim. Ayrıca bu analitik uygulamalara özgü özellikleri sıralarım. İkinci bölüm, Arap bilimlerinin dilbilim dehası ve öncüsü olan Al-Khalil bin Ahmad Al-Farahidi'nin hayatını tartışmaya adanmıştır. Arap bilimlerine olan katkılarını vurgulayan kısa bir biyografi sunulmuştur ve eserleri ve eleştirileri listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary: It is evident to all the significant role that the science of grammar plays in the studies of the Arabic language. It serves as the foundation of these studies and is credited for understanding sentences in terms of structure, inflection, morphology, deduction, clarification, separation, connection, and the meanings of tools. Arabic grammar has evolved through advanced stages, starting from the era of Al-Khalil bin Ahmad Al-Farahidi, who greatly contributed to many aspects of the Arabic sciences by innovating and developing them, like the science of poetic meters, diacritical marks, and others. This evolution included the establishment of the most famous grammatical schools such as Kufa, Basra, Egypt, and Baghdad. These schools addressed many grammatical issues, dissected and derived various topics, and categorized grammar into chapters and branches, leading to its present-day status.One of the primary foundations of grammatical science is syntactic analysis. Many grammarians have written on this subject. However, many did not dedicate ample time or attention to this science, or they discussed it with limited knowledge and scrutiny. Consequently, this art became scattered within the main grammar books without proper standardization or refinement.In our research, we aim to highlight the exemplary aspects of this grammatical art, deduce the grammatical methodologies adopted by grammarians in analysis, derivation, interpretation, and clarification, and individually understand the perspective of each grammarian. This understanding is achieved through analyzing their opinions, scrutinizing the evidence, proofs, claims, examples, anecdotes, and wit they relied upon, clarifying any ambiguities and obscurities for us.Through comparative analysis, we can grasp the foundational grammatical principles that these schools embraced when examining grammatical and linguistic issues from their distinct viewpoints. Such comparisons illuminate our understanding, dispelling any ambiguities and preventing us from succumbing to errors.They simplify the resolution of complex issues, ensuring we neither undervalue the insights of scholars nor dismiss the misjudgments of the uninformed. Our intention is to steer clear from undue criticisms, aiming to achieve our set objectives and to draw clear, profound insights. Syntactic analysis, as a subject, offers vast utility, leading one to deeper comprehension of speech nuances, unraveling its mysteries, and deciphering its structural system. For anyone delving into Arabic structure, this form of analysis is indispensable. The particular aspect of syntactic analysis we're about to delve into concerns“differentiating the verbal elements of expressions, pinpointing their forms, roles, and the syntactic relationships among them, as denoted by the situation and articulation.”The significance of this topic in grammatical studies compelled us towards its exploration.While we acknowledge the challenges and potential hurdles on this research path, we remain steadfast, placing our trust in the Divine to ease our way and guide our efforts. God is our ultimate purpose, the most gracious guardian, and our supreme supporter.Regarding prior research on syntactic analysis, they are sparse. Based on my awareness, only two works have tackled this directly:“Syntactic Analysis in the Perspective of Imam Al-Shatibi in Al-Maqasid Al-Shafiyya: An Interpretation of Khulasa Al-Kafiyya - An Exploration of Principles, Foundations, and Methodology”by Mohammad Adnan Jabarin, and two articles authored by researcher Mahmoud Hassan Al-Jassim.The first is titled“Reasons for Multiplicity in Syntactic Analysis.”The second is“Multiplicity of Perspectives in Syntactic Analysis.”Additionally, there are two indexed theses; the first is a Ph.D. dissertation titled“Theory of Arabic Grammar in Light of Multiple Facets of Syntactic Analysis”by Al-Waleed Hussein Mohammed Abdullah. The second is a Master's thesis titled“Syntactic Analysis and the Direction of Semantics: A Study in the Book 'Amali Ibn Al-Hajib'”by Al-Zaydi Boudrama. Furthermore, the comparative creativity of Mohammad Hamasa Abdel-Latif should be acknowledged, as should“The Arabic Language: Its Meaning and Structure”by Tammam Hassan, especially in the chapter on the grammatical system when discussing the theory of clues (or indications).For the treatment of this topic, I adopted the following plan: An introduction, three chapters, and a conclusion. The introduction encompasses two sections. The first section, titled“History of Syntactic Analysis in Ancient Arabic Linguistic Study,”delves into the association of syntactic analysis with the Quranic text. It discusses how the contemplation of one gave birth to insights into the other. I then touch upon the main sources of analytical practices from grammar books, interpretations of the Quran, and Hadith. I also enumerate characteristics unique to these analytical practices. The second section is dedicated to discussing the life of Al-Khalil bin Ahmad Al-Farahidi, the linguistic genius and pioneer of Arabic sciences. A brief biography is provided, highlighting his contributions to Arabic sciences and listing his works and their critiques.