مناهج التحليل النحوي منذ عصر الخليل بن احمد الفراهيدي وحتى نهاية العصر العباسي(دراسة تحليلة مقارنة)
Halil bin Ahmed el-Ferahidi döneminden Abbasi döneminin sonuna kadar olan (Hicri 132-556) dilbilgisi analiz yöntemleri (Karşılaştırmalı Analitik Çalışma)
- Tez No: 876540
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. A. Q. JAFARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: University Of Allahabad
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
özet Allah'ın adıyla, yaratılmışların en hayırlısı olan Muhammed bin Abdullah'a, onun ashabına ve ailesine salat ve selam olsun. Arap dili ilimlerinde nahiv ilminin oynadığı önemli rol herkesçe malumdur. Bu ilim, cümle yapısının, irabın, sarfın, delil getirmenin, açıklamanın, ayırmanın ve bağlamanın yanı sıra dil araçlarının anlamlarını anlamada temel teşkil eder. Arap nahiv ilmi, Al-Halil bin Ahmed el-Ferahidi döneminden itibaren büyük gelişmeler göstermiştir. El-Ferahidi, Arap şiiri, eleştiri, ve aruz gibi Arapça'nın birçok dalında en büyük katkıyı sağlayan kişidir. Bu gelişme, Kufe, Basra, Mısır ve Bağdat gibi ünlü nahiv okullarının kurulmasıyla devam etmiş ve nahvin birçok meselesini kaideye bağlayarak, bu ilmi bugün bildiğimiz hale getirmiştir. Nahiv ilminin temel dayanaklarından biri olan nahiv tahlil ilmi, birçok nahivci tarafından ele alınmıştır. Ancak birçok nahivci, bu ilme yeterli zamanı ve dikkati vermemiştir. Bu nedenle, bu ilim üzerine yapılan çalışmalar büyük ölçüde dağınık ve sistemsiz bir şekilde kalmıştır. Bu araştırmamızda, nahiv sanatının en etkili yönlerini ortaya koymayı ve nahivcilerin tahlil, çıkarım, yorum ve açıklamada benimsedikleri metodolojileri derlemeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, nahivcilerin kullandıkları deliller, iddialar ve örnekleri titizlikle incelemeyi hedefliyoruz. Amacımız, farklı görüşler arasında karşılaştırma yaparak nahiv ilkelerini anlamak ve Arap nahivindeki belirsizlikleri nahivcilerin analitik yöntemlerine göre açıklığa kavuşturmaktır. Bu araştırmayla, nahiv tahlili konusunda daha iyi bir yorum sunmayı ümit ediyoruz. Bu nahiv sanatının en etkili yönlerini açıklamayı ve nahivcilerin tahlil, çıkarım, yorum ve açıklamada benimsedikleri metodolojileri derlemeyi hedefledik. Nahiv tahlili konusu, kelimelerin anlamlarını anlamak, sırlarını kavramak, yapısını keşfetmek ve ifadelerin anlamını tespit etmek isteyenler için büyük faydalar taşır. Bu nedenle, bu konuyu seçtik çünkü nahiv çalışmaları alanında büyük bir öneme sahiptir. Araştırma sürecindeki zorlukların ve karşılaşacağımız engellerin farkındayız, ancak Allah'a güveniyoruz ve O'nun en iyi vekil ve en iyi yardımcı olduğunu biliyoruz. Nahiv tahlili üzerine yapılan önceki çalışmalar sınırlıdır ve araştırmamızın amaçlarına uygun bir çalışma bulamadık. Araştırmamızda,“İmam Şatibi'nin Çalışmalarında Nahiv Tahlili”,“Nahiv Tahlilinde Çokluk Sebepleri”ve“Anlam Yönlerinden Arap Nahiv Tahlili”başlıklı üç doktora teziyle çalıştık. Ayrıca,“İbn el-Hacib'in El-Amali'si”,“Muhammed Abdüllatif'in Muvazanat'ı”ve“Tammam Hassan'a Göre Nahiv Sistemi”gibi kaynakları da inceledik. Bu konuyu ele alırken, şu planı izledim: İlk olarak, antik Arap dil çalışmalarıyla ilgili iki bölümden oluşan bir girişle başladım. Birinci bölümde, eski Arap dil çalışmalarında nahiv tahlilini, ikinci bölümde ise Halil bin Ahmed el-Ferahidi'nin katkılarını ele aldım. İlk bölümde, nahiv tahlili için teorik çerçeveler sundum. İkinci bölümde ise, el-Ferahidi'nin ve onu izleyenlerin dönemlerindeki analitik uygulamaları ve bu uygulamaların özelliklerini inceledim. Üçüncü bölümde, el-Ferahidi'nin ve onu izleyen diğer nahivcilerin görüşlerini karşılaştırdım ve bu dönemlerde nahiv tahlili üzerine yazılan önemli eserleri ele aldım. Sonuç bölümünde ise bu araştırma boyunca ulaştığım en önemli sonuçları sundum. Araştırmamda, nahiv tahlilini açıklayan tanımlayıcı bir yöntem izledim. Bu yöntemi, incelenen tarihsel dönemlere göre sınıflandırdım, ardından analiz, eleştiri ve değerlendirme sürecine geçtim. Bazı durumlarda, el-Ferahidi'nin görüşleri ile diğer araştırmacıların görüşlerini karşılaştırarak araştırmamı sürdürdüm. Sonuç olarak, bu araştırmanın üçüncü bölümünde ayrıntılandıracağım önemli sonuçlara ulaştım. Bu bölüm tezimin son bölümüdür. Tezimi, en önemli sonuçlar, öneriler ve gelecekte yapılacak çalışmalarla bitirdim. Birçok metni dipnotlarda alıntılayarak açıklamayı kısa tutmaya ve kafa karışıklığını önlemeye çalıştım. Ayrıca, antik ve modern eserlerden örnekler kullanarak çeşitliliği artırdım. Son olarak, bu mütevazı araştırmaya katkı sağlayan herkese en derin şükranlarımı, teşekkürlerimi ve takdirlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
abstract In the name of Allah, and prayers and peace be upon the best of creation, Muhammad bin Abdullah, and his companions and family. It is well known that the science of Arabic grammar plays a crucial role in the study of the Arabic language. It serves as the foundation for understanding sentence structure, syntax, morphology, reasoning, clarification, separation and connection, and the meanings of linguistic tools. The development of Arabic grammar has progressed significantly, starting from the time of Al-Khalil ibn Ahmad Al-Farahidi, who had the greatest influence on many branches of Arabic studies, including prosody, criticism, poetry, and others. This progress continued through the establishment of the most prominent grammar schools, such as the schools of Kufa, Basra, Egypt, and Baghdad, which laid down and codified many grammatical issues and categorized them into chapters, sections, and branches, leading to the state of the field as we know it today. One of the key foundations of Arabic grammar is the science of grammatical analysis, which has been widely discussed by grammarians. However, many of them did not devote sufficient time and attention to this science, leading to its study being scattered across major grammar books without proper systematization or refinement. In this research, we aim to highlight the most effective aspects of this grammatical art and to extract the grammatical methods used by grammarians in analysis, deduction, interpretation, and clarification, along with scrutinizing the evidence, claims, and examples they relied upon. Our goal is to understand, through comparison, the grammatical principles and to clarify what has been ambiguous in Arabic grammar issues based on the analytical approach used by grammarians. We hope to achieve the desired outcome of providing a better interpretation of grammatical analysis. We have strived in this research to clarify the optimal aspects of this grammatical art and to extract the grammatical methodologies adopted by grammarians in analysis, deduction, interpretation, and clarification. We acknowledge that the subject of grammatical analysis carries great benefits for those who seek to understand the meanings of speech, comprehend its secrets, uncover its structure, and recognize the significance of its expressions. We chose this topic due to its profound importance in the field of grammatical studies. We are also aware of the challenges and obstacles that lie ahead in this research journey. Nonetheless, we rely on Allah Almighty, who is the best to rely on, and the best to grant success. Regarding previous studies on the topic of grammatical analysis, they are, as far as I know, limited, and I did not find any that align with the objectives of this research. We have relied on three previous doctoral theses that touched on grammatical analysis in part. These include a thesis titled“Grammatical Analysis in the Effort of Imam Al-Shatibi,”another titled“Causes of Multiplicity in Grammatical Analysis,”and a thesis titled“Arabic Grammatical Analysis in Light of Multiple Semantic Aspects.”Additionally, we referred to several books, including“The Amalies of Ibn Al-Hajib,”“The Muwazanat”by Muhammad Abdul Latif, and“The Syntactic System according to Tammam Hassan.”In addressing this topic, I have followed the following plan: I began with an introduction that contains two sections: the first discusses grammatical analysis in ancient Arabic linguistic studies, and the second discusses the efforts of Al-Khalil ibn Ahmad Al-Farahidi. In the first chapter, I addressed the theoretical frameworks of grammatical analysis, while in the second chapter, I focused on the analytical practices and their characteristics according to Al-Khalil ibn Ahmad and those who followed him in later periods. The third chapter, on the other hand, dealt with the comparison between the views of Al-Khalil ibn Ahmad and the grammarians who followed him, as well as the most significant writings on grammatical analysis during those periods. In conclusion, I included the most important findings that emerged from this research. I have adopted a descriptive method with an analytical approach in this research, describing the methodology of grammatical analysis and dividing it according to the historical periods under study. I then proceeded to analyze, critique, and evaluate these findings. In some cases, I also made comparisons between the views of Al-Khalil ibn Ahmad and other scholars. In conclusion, I reached significant results that I will elaborate on in the third chapter of the dissertation, which is its final chapter. The dissertation ends with a conclusion that includes the most important results, recommendations, and future work. I have cited many supporting texts in the footnotes for brevity and to avoid confusion, and I have deliberately diversified the examples and models used, drawing from both ancient and modern sources alike. Final