Cerrahi yoğun bakım hastalarında venöz tromboemboli profilaksi değerlendirilmesi
Venous thromboembolism prophylaxis assesment at surgery i̇ntensive care unit patients
- Tez No: 820297
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yatan hastalarda, önlenebilir en önemli ölüm nedeni, Venöz tromboemboli (VTE)'dir. VTE'den dolayı görülen yıllık ölüm oranı Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde meme kanseri ya da AIDS'den 4- 5 kat daha fazladır. VTE post trombotik sendrom ve pulmoner emboli (PE)'ye yol açarak, yasam kalitesinde bozulma, iş gücü kaybı ve ciddi oranda da ölüme sebep olmaktadır. VTE'nin yıllık insidansı yatan hastalar içerisinde yaklaşık olarak 100.000 de 350 civarındadır. ABD'de yatan hastalarda VTE'ye bağlı olarak yaklaşık her yıl 250.000 kişi kaybedilmektedir. Yine ani ölüm görülen her üç hastadan birinde sebebin PE olduğu düşünülmektedir. VTE sadece cerrahi hasta gurubunu etkileyen bir problem değildir. Medikal hastalarda da %50-%70'e çıkan oranlarda VTE vakası görülmektedir. Bu kadar yüksek oranlarda, ölümcül seyreden bir durum için ise yapılması gereken en önemli şey, sağlık personelinin VTE hakkında bilinçlendirilmesi, profilaksi yöntemlerinin doğru uygulanmasının sağlanması ve farkındalığın arttırılmasıdır. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde yaptığımız bir çalışmada hastalarımızın yaklaşık olarak %70'inin VTE için yüksek risk grubunda olduğunu, doğru profilaksi uygulanma oranı ve farkındalığın ise %45'ler seviyesinde olduğunu tespit ettik. Klinik içi bilgilendirme seminerleri ve VTE risk formlarının uygulanmaya konulması ile, profilaksi oranlarının %80'ler civarına çıktığını saptadık. Bizde bu çalışmamızda Acil Cerrahi ve Travmatoloji Yoğun Bakım Ünitesi'nde gerek medikal, gerekse cerrahi olarak pek çok risk faktörüne sahip, yüksek riskli hasta gurubunda VTE profilaksisi uygulamalarımızın etkinliğini ve nasıl daha iyi yapılabileceğini saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In hospitalized patients VTE is the most important death reason that can be prevent. The annual death rate cause of VTE in the United States is 4–5 times much more than breast cancer or HIV/AIDS. VTE causes to disorder at life quality, labour force losses and at serious rates to deaths by leading to post thrombotic syndrome and PE. Annual insidence of VTE in hospitalized patints is nearly 350 at 100.000. In the United States in hospitalized patients every year nearly 250.000 people have been lost be cause of VTE. And also it has been thought for one of each three patients had sudden death, the reason is PE. VTE is not a problem affects just surgical patient group. VTE case has been seen at %50 - %70 rates in medical patients too. The most important thing to do for this fatal event at these high rates is to make health personnels conscious of VTE, to provide prophylaxis methods's correctly application and to increase the awareness. At a study we have done at Istanbul Medical Faculty General Surgery Clinic we have confirmed that %70 of our patients are at high risk group for VTE and rate of correct prophylaxis application and awareness is about %45. We have stated that prophylaxis rate has increased up to %80 by applying information symposium in clinic and VTE risk forms. And we have done this study for increasing efficiency of VTE prophylaxis applications and stating how we can do these applications better at intensive care of emergency surgical and traumatology unit patients having both medical and surgical risk factors at high risk group.