Сензитивна комуникација и интеракција со деца со посебни образовни потреби низ принципите на ICDP програмата
ICDP programının ilkeleri doğrultusunda özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla hassas iletişim ve etkileşim
- Tez No: 820309
- Danışmanlar: PROF. DR. RİSTO PETROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Makedonca
- Üniversite: Saints Cyril and Methodius University of Skopje
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
The ICDP program in the Republic of Macedonia began to be implemented in 1999, and in November 2000 it was officially signed and approved by UNICEF. During 2001 and 2002, training was conducted that primarily included nurses from institutions and professional staff from social work centers working with parents, children, and youth from displaced families. The total number of people who went through this training is over 100 facilitators and 32 people trained at the level of trainers. Among them, there are special education teachers who work in special schools and institutions for people with special educational needs. The research allows us to assess the need for sensitive communication and interaction during the work of special education teachers who were not involved in this project and who, without prior training, applied or did not apply the principles of sensitive communication and interaction between the special education teacher and the child. The same allows us to understand the need to implement this international program between the special education teacher and the child with mild, moderate, and severe intellectual disabilities in the process of upbringing and education.
Özet (Çeviri)
Makedonya Cumhuriyeti'nde ICDP programı 1999 yılında uygulanmaya başlamıştır ve Kasım 2000'de UNICEF tarafından resmi olarak imzalanmış ve onaylanmıştır. 2001 ve 2002 yıllarında, öncelikle kurumlardan hemşireleri ve yerinden edilmiş ailelerin ebeveynleri, çocukları ve gençleriyle çalışan sosyal hizmet merkezlerinden profesyonel personeli kapsayan bir eğitim gerçekleştirilmiştir. Bu eğitimden geçen toplam kişi sayısı 100'ün üzerinde kolaylaştırıcı ve eğitmen düzeyinde eğitim almış 32 kişidir. Bunlar arasında özel eğitim ihtiyacı olan kişilere yönelik özel okul ve kurumlarda çalışan özel eğitim öğretmenleri de bulunmaktadır. Araştırma, bu projede yer almayan ve önceden eğitim almadan özel eğitim öğretmeni ile çocuk arasındaki hassas iletişim ve etkileşim ilkelerini uygulayan veya uygulamayan özel eğitim öğretmenlerinin çalışmaları sırasında hassas iletişim ve etkileşim ihtiyacını değerlendirmemizi sağlıyor. Aynı durum, yetiştirme ve eğitim sürecinde özel eğitim öğretmeni ile hafif, orta ve ağır zihinsel yetersizliği olan çocuk arasında bu uluslararası programı uygulama ihtiyacını anlamamızı sağlar.