Futbolcularda farklı ısınma protokollerinin anaerobik güç, izokinetik kuvvet ve şut hızı üzerine akut etkisi
Acute effects of different warm-up protocols on anaerobic power, isokinetic strength and shooting speed in soccer players
- Tez No: 820308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı nöromüsküler ısınma protokollerinin (FIFA 11+, HarmoKnee, Dinamik Isınma) futbolcularda anaerobik güç, izokinetik kuvvet, dikey sıçrama, çeviklik, sürat ve şut hızı performanslarına akut etkisini incelemektir. Araştırmaya dahil edilen 32 amatör futbolcu, standart bir ısınmadan (10 dakika düşük tempolu koşu) sonra ön testlere tabi tutulmuştur. Ön testlerin ardından katılımcılar, yansız atama yöntemiyle FIFA 11+ ısınma protokolü grubu (FIPG, n=11), HarmoKnee ısınma protokolü grubu (HIPG, n=10) ve Dinamik ısınma protokolü grubu (DIPG, n=11) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yansız atama yöntemiyle grupların ön test değerleri arasında fark olmaması sağlanmıştır. Son testlerde katılımcılar yer aldıkları grubun ısınma protokolünü uyguladıktan sonra 5 dakika pasif dinlenme verilmiş ve ardından son testler uygulanmıştır. Isınma yöntemlerinin performans üzerine etkilerinin belirlenmesi için Tekrarlı Ölçümlerde 2 Yönlü ANOVA Testi uygulanmıştır. Futbolcuların ortalama güç (FIPG, HIPG, DIPG), dikey sıçrama (FIPG, HIPG, DIPG), çeviklik (FIPG) ve şut hızı (FIPG, HIPG) performanslarının zamana göre değişimleri anlamlı bulunmuştur (p0,05). Isınma grupları arasında da anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05). Çalışma sonucunda, farklı nöromüsküler ısınma yöntemlerinin, amatör futbolcuların bazı performans parametreleri (ortalama güç, dikey sıçrama, çeviklik ve şut hızı) üzerine olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. FIFA 11+ protokolünün, HarmoKnee ve Dinamik ısınma protokollerine kıyasla daha fazla performans parametresini olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of different neuromuscular warm-up protocols (FIFA 11+, HarmoKnee, Dynamic Warm-up) on anaerobic power, isokinetic strength, vertical jump, agility, sprint and shooting speed performances in football players. 32 amateur football players included in the study were subjected to pre-tests after a standard warm-up (10 minutes of jogging). After the pre-tests, the participants were divided into 3 groups using the randomly assign method: the FIFA 11+ warm-up protocol group (FIPG, n=11), the HarmoKnee warm-up protocol group (HIPG, n=10) and the Dynamic warm-up protocol group (DIPG, n=11). With the randomly assign method, it was ensured that there was no difference between the pre-test values of the groups. In the post-tests, after the participants applied the warm-up protocol of the group they were in, they were given 5 minutes of passive rest, and then the post-tests were applied. In order to determine the effect of warm-up methods on performance, Repeated-measures 2-way ANOVA was applied. The changes in the average power (FIPG, HIPG, DIPG), vertical jump (FIPG, HIPG, DIPG), agility (FIPG) and shooting speed performances (FIPG, HIPG) of the football players over time were found to be significant (p0,05). There was no significant difference between the warm-up groups (p>0,05). As a result of the study, it was determined that different neuromuscular warm-up methods had a positive effect on some performance parameters (average power, vertical jump, agility and ball kicking velocity) of amateur football players. It has been observed that FIFA 11+ protocol positively affects more performance parameters compared to HarmoKnee and Dynamic warm-up protocols.