Çocukluk çağı Parvovirus B19 enfeksiyonlarında laboratuvarın rolü
The role of the laboratory in childhood Parvovirus B19 infections
- Tez No: 820311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsan Parvovirus B19 (HPV B19) küçük, tek zincirli (ssDNA), zarfsız, ikozahedral simetrili bir DNA virüsüdür. İlk olarak 1974 yılında İngiltere'de Cossart ve ark. tarafından keşfedilmiştir. HPV B19 hızlı bir şekilde bulaşma özelliği olması sebebiyle dünya genelinde oldukça yaygın şekilde görülen bir enfeksiyondur. Özellikle okul çağı çocuklarında sık görülmektedir. Halk arasında beşinci hastalık olarak adlandırılan eritema enfeksiyozuma (EI) neden olur. HPV B19'un laboratuvar tanısında rutin olarak Real-Time PCR (RT-PCR) yöntemi, virüse özgü IgG ve IgM antikorlarını tespit edebilmek için Enzim İmmün Assay (EIA) testleri kullanılmaktadır. Çalışmada bu testlerin yanı sıra Flow sitometri yöntemiyle lenfosit alt grupları da değerlendirilmiştir. Çalışmamızda sık hastalanan kreş çocuklarında HPV B19 enfeksiyonu seroprevalans değerinin belirlenmesi, aktif bir enfeksiyonun olup olmadığının saptanması ve ilgili immün sistem parametrelerini ne oranda etkilediğinin belirlenmesi, elde edilecek verilerin ülkemizdeki çocukluk çağı HPV B19 enfeksiyonlarının epidemiyolojisine katkıda bulunması ve çocukların sık hasta olmalarının bir nedeni olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human Parvovirus B19 is a small, single-stranded (ssDNA), non-enveloped, icosahedral symmetrical DNA virus. It was first discovered in 1974 by Cossart and colleagues in the United Kingdom. Due to its easy transmission, Human Parvovirus B19 is a widely prevalent infection worldwide, especially among school-age children. It causes erythema infectiosum (EI), commonly known as fifth disease. Routine laboratory diagnosis of B19 involves the use of Real-Time PCR (RT-PCR) method and Enzyme Immunoassay (EIA) tests to detect virus-specific IgG and IgM. In addition to these tests, this study also employed Flow cytometry to analyze lymphocyte subgroups. The aim of this study was to determine the seroprevalence of HPV B19 infection in frequently-ill preschool children, identify the presence of active infection, determine the extent to which it affects relevant immune system parameters, contribute to the epidemiology of childhood HPV B19 infections in our country, and ascertain whether it is a factor in children's frequent illnesses.