Serebral palsili çocuklarda onabotulinum toksin-a enjeksiyonu ve seri alçılama sonrası farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of different physiotherapy and rehabilitation programs after onabotulinum toxin-a injection and serial casting in children with cerebral palsy
- Tez No: 820361
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma serebral palsili çocuklarda onabotulinum toksin-A enjeksiyonu ve seri alçılama sonrası uygulanan farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının etkilerini araştırmak üzere planlandı. Çalışmaya 5-10 yaş arasında, son iki ay içerisinde gastroknemius kaslarına onabotulinum toksin-A enjeksiyonu ve ardından seri alçılama protokolü uygulanmış, 17 SP'li çocuk dahil edildi. Yapılandırılmış fizyoterapi grubundaki çocuklara (n=9) fonksiyonel kuvvetlendirme ve aktif-pasif germeyi içeren egzersizler haftada 3 gün, 6 hafta boyunca uygulandı. Geri yokuş inme grubundaki çocuklara ise (n=8) yapılandırılmış fizyoterapi grubuna uygulanan egzersizlere ek olarak haftada 3 gün, 6 hafta boyunca ve her seans 15 dakika sürecek şekilde yürüme bandında geri yokuş inme eğitimi verildi. Kas morfolojisi, kas sertliği ve vaskülarizasyon B-mod ultrason görüntüleme, elastografi ve Superb Microvascular Imaging yöntemi ile, kas kuvveti el dinamometresi ile, eklem hareket açıklığı evrensel gonyometre ile, spastisite Modifiye Tardieu Skalası ile, yürüyüş Edinburgh Görsel Yürüyüş Skalası ile, selektif motor kontrol Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası ile, yaşam kalitesi Çocuk Sağlık Anketi-Ebeveyn formu ile ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık ise Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü ile değerlendirildi. Çalışmanın sonuçlarına göre her iki gruptaki çocukların uygulanan tedavi sonrasında kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, yürüyüş, kas morfolojisi, ve yaşam kalitesi alt skorları tedavi öncesine göre iyileşmiş (p0.05). Yapılandırılmış fizyoterapiye ek uygulanan geri yokuş inme eğitiminin tek başına Yapılandırılmış fizyoterapiye göre kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, spastisite, yürüyüş ve kas morfolojisi parametrelerini iyileştirmede üstünlük gösterdiği saptanmıştır (p0.059). Sonuç olarak yapılandırılmış fizyoterapiye ek uygulanan geri yokuş inme eğitiminin alt ekstremitenin fiziksel ve morfolojik özellikleri üzerine olumlu etkileri görüldü. Bu nedenle geri yokuş inme eğitimi botulinum toksin enjeksiyonları ve ardından seri alçılama uygulanan çocuklarda yapılandıırlmış fizyoterapiye ek olarak önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of different physiotherapy and rehabilitation programs applied after Onabotulinum toxin-A injection and serial casting in children with cerebral palsy. 17 children with CP, aged 5-10 years, who had been injected with Onabotulinum toxin-A into the gastrocnemius muscles and then followed by a serial casting protocol in last two months, included to the study. Exercises including functional strengthening and active-passive stretching were applied to the children in the structured physiotherapy group (n=9) for 6 weeks, 3 days a week. In addition to the exercises applied to the structured physiotherapy group, the children in the backhill group (n=8) were given backhill training on the treadmill 3 days a week, for 6 weeks, for 15 minutes each session. Muscle morphology, muscle stiffnes and vascularization were evaluated by B-mode ultrasound imaging, elastography and Superb Microvascular Imaging method, muscle strength by hand held dynamometer, range of motion by universal goniometer, spasticity by Modified Tardieu Scale, gait by Edinburgh Visual Gait Scale, selective motor control by The Selective Control Assessment of the Lower Extremity quality of life by Child Health Questionnaire-Parent Form and the daily living activities evaluated by Functional Independency Measurement for Children. According to the results of the study, the muscle strength, range of motion, gait, muscle morphology, and quality of life sub-scores of the children in both groups improved after the treatment (p0.05). It was determined that backhill training applied in addition to structured physiotherapy showed superiority in improving muscle strength, range of motion, spasticity, gait and muscle morphology parameters compared to structured physiotherapy alone (p0.059). As a result, positive effects of downhill training applied in addition to traditional physiotherapy on the physical and morphological features of the lower extremity were observed. For this reason, backhill training is recommended in addition to structured physiotherapy in children undergoing botulinum toxin injections followed by serial casting.