Görüntüler için kaotik şifreleme sistemi ve performans analizi
Chaotic encryption system for images and performance analysis
  1. Tez No: 820360
  2. Yazar: GİZEM SEVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Teknoloji yıllar içinde çok hızlı bir şekilde ilerlemiş ve bu ilerleyişine hızla devam etmektedir. Bu süreçte verilerin güvenliğini sağlama konusu da her alanda önemini arttırmıştır. Bu çalışmada kullanılan veri kaynağı görüntü olarak seçilmiştir. Görüntü şifrelemede histogram, korelasyon, diferansiyel saldırı, anahtar uzay, anahtar hassasiyet, zaman karmaşıklığı, entropi başarı analizleri ve istatiksel analizlere yönelik NIST testleri kullanılmıştır. Tanımlanan analiz ve testler doğrultusunda gerçekleştirilen analiz sonuçları karşılaştırılarak görüntü şifrelemede kullanılan bu yöntemlerin çıktı olarak doğru sonuçları ve beklenen performansları verip vermediği değerlendirilmiştir. Önerilen şifreleme yönteminin çıktı olarak başarılı sonuç ve performansları verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology has progressed very rapidly over the years and this progress continues rapidly. In this process, the issue of ensuring the security of data has increased its importance in every field. The data source used in this study was chosen as an image. In image encryption, histogram, correlation, differential attack, key space, key sensitivity, time complexity, entropy for success analysis and NIST tests for statistical analysis were used. By comparing the analysis results performed in line with the defined analysis and tests, it has been evaluated whether these methods used in image encryption give the correct results and expected performances as output. It has been observed that the proposed encryption method gives successful results and performances as output.