Ortaokul öğretmenlerinin epistemolojik inançları ile ölçme ve değerlendirme yöntem tercihleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relation between epistemological beliefs and measurement and evaluation methods preferences by secondary school teachers
  1. Tez No: 820388
  2. Yazar: NİSANUR AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mevzubahis araştırmanın ele alınan genel maksadı, ortaokul öğretmenlerinin epistemolojik görüş, inançları ile öğretim sürecinde kullandıkları ölçme ve değerlendirme yöntem tercihlerinin incelenmesidir. Bu araştırmada birisi Elder (1999) tarafından geliştirilen ve Acat, Tüken ve Karadağ (2010) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği (BEİÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Epistemolojik İnanç Bilgi Formu (EİBF) olmak üzere iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırma evrenini Şanlıurfa ili merkez ve ilçelerinde bulunan tüm ortaokullarda 2020-2021 yılında görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Katılımcıların genel olarak epistomolojik inanç puanlarının ortalamanın üzerinde (81,87) olduğu görülmektedir. Ancak alt boyutlar olarak bakıldığında; bazı boyutlarda (“Otorite ve Doğruluk”ve“Bilginin Kaynağı”) ortalamanın altında düşük bulunurken, bazı boyutlarda da (“Bilgi Üretme Süreci”,“Akıl Yürütme”ve“Bilginin Değişirliği”) orta noktasından yüksek bulunmuştur. Katılımcıların büyük bir çoğunluğunun (%88,6), işlenen konu içeriğindeki bilgilerin doğasını dikkate alarak yöntemlerini ve ölçme araçlarını belirledikleri ortaya çıkmıştır. Buna karşılık öğretmenlerin sadece %1,5'i böyle bir ayrıntıyı dikkate almadığını ifade etmiştir. Ayrıca yine öğretmenlerin %83,5'i işlediği konulardan soru hazırlarken yukarıda belirttiği gibi bilgilerin doğasını dikkate aldıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin yarısından fazlası (%57,2) bilgi felsefesi konusunda yeterli bilgiye sahip olduklarını düşünürken, %27,5'i bu konuda bilgilerinin kısmen yeterli olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the research is to examine the epistemological views, beliefs and methods of measurement and evaluation preferences used by secondary school teachers in the teaching process. In this study, two data collection tools were used, one of which was developed by Elder (1999), and one of which was the measure of Scientific Epistemological beliefs (BEIO), which was adapted in Turkish by Acat, Tuken and Montenegro (2010), and developed by the researcher, EIBF. The research universe was created by teachers who served in all secondary schools in Şanlıurfa province centers and districts in 2020-2021.In general, the participants' epistomological belief scores are found to be above average (81.87). However, in sub-dimensions, some sizes (“Authority and Accuracy”and“Source of Information”) were found to be lower than average, while some sizes (“Information production process”,“mind Execution”and“change of Information”) were found higher than their midpoint. It has been found that many of the participants (88.6%) have identified their methods and measurement tools, taking into account the nature of the information contained in the subject matter. In response, only 1.5% of teachers said they did not consider such detail. In addition, 83.5% of teachers have stated that they are considering the nature of the information, as stated above, when preparing questions on the issues they are working on. More than half of teachers (57.2%) thought they had enough knowledge of the philosophy of information, while 27.5% said that their knowledge was partially sufficient.