- Tez No: 8204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM ERKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ESNEK ÜRETÎM SİSTEMLERİ ÎÇÎN YÜKLEME POLİTİKALARI : BÎR KARŞILAŞTIRMA DENEMESİ TUNAŞAR, Cenk Yüksek Lisans Tezi, End. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nesim ERKİP Şubat 1990, 100 sayfa Bu çalışma Esnek İmalat Sistemleri için değişik yükleme politikalarını karşılaştırmaktadır. Sistem, birçok iş istasyonlarını birleştiren bir konveyör içermekte ve bir endüstriyel robot konveyörde mevcut parçaları işlenmek üzere ilgili istasyonlara yüklemektedir. İş istasyonları sonlu sayıda ara envanter tutabilmektedir. İş istasyonları, işleyecekleri parçalan ara envanter biriktirme bölgesinden çekip işlemektedir. Robot ise gerekli parçalan konveyörden çekmekte ve bekleyen istasyona yüklemektedir. Bu sistemin, temel yükleme politikalarından olan En Kısa Kuyruk Önceliğine, Yüksek Boş Zaman Değer Önceliğine ve Markov Süreçler bazlı bir yükleme politikasına olan performansı incelenmiştir. Sistemin kısa dönem analizi bir benzetim modeli ile yapılmıştır. Benzetim modeli sayesinde yükleme politikalan karşılaştırılrnıştır. Anahtar Kelimeler : Esnek İmalat Sistemleri^ Yükleme Politikalan, Benzetim, :M Çekme Sistemleri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 605.01.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOADING POLICIES IN FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS A COMPARATIVE STUDY TUNAŞAR, Cenk M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr Nesim Erkip February 1990, 100 pages The study compares different loading control policies for a Flexible Manufacturing System. The system is composed of a recirculating conveyor that links several work stations. An industrial robot unloads parts from the conveyor and loads to the designated work station. A pull structure exists as work stations pull parts from their local input buffers which have finite capacity. Similarly, robot picks parts from the conveyor. Hence the performance measure which is a cost charged to work station idle times is a function of robot loading policy to the work stations and the sequence of parts on the conveyor. The basic loading rules of Shortest Queue, Largest Penalty and a rule based on semi-Markov decision process are compared under different modeling and system environments. Transient behaviour of this system is analyzed via simulation. Experiments comparing the rules are presented. Key words : Flexible Manufacturing Systems, Loading Policies, Simulation, Pull Systems. rn