An it investments assessment framework in textile production from a digital sustainability perspective
Dijital sürdürülebilirlik perspektifinden tekstil üretiminde bir BT yatırım değerlendirme çerçevesi
- Tez No: 955985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT LEVENT DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen ve en önemli endüstrilerinden biri olan tekstil endüstrisi, operasyonel verimlilik, sosyal uyumluluk ve sürdürülebilirlik gereklilikleri yoluyla rekabet gücünü artırma ihtiyacıyla yönlendirilen yoğun bir dijitalleşme sürecinden geçmektedir. Bu makale, tekstil üretiminde BT (Bilgi Teknolojileri) yatırımlarını dijital sürdürülebilirlik perspektifinden değerlendirmek için kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi sunmaktadır. Çerçeve, sekiz temel kriter etrafında yapılandırılmıştır: teknolojik altyapı, maliyet, veri güvenliği, stratejik uyum, organizasyon kültürü, yönetim desteği, çevresel etki, teşvikler ve politikalar. Her ana kriter, sistematik ve ayrıntılı bir analizi kolaylaştırmak için alt kriterlere ayrılmıştır. Değerlendirme dokuz BT yatırım alternatifine uygulandı: Nesnelerin İnterneti (IoT), Dijital İkiz (DT), Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Sistemleri, Görüntü İşleme (IP), Enerji Yönetim Sistemleri (EMS), Üretim Yürütme Sistemleri (MES), Akıllı Lojistik ve Envanter Yönetimi (SL/IM), Blok Zinciri (BC) ve Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Uygulamaları (AR/VR) sekiz kriter ve yirmi iki alt kriter üzerinden. Karar alma süreçlerinde bulunan belirsizlikleri gidermek için AHP ve TOPSIS ile entegre Küresel Bulanık Mantık kullanıldı. Bu karma yaklaşım uzman görüşlerini ve sektör içgörülerini birleştirerek karmaşık, gerçek dünya koşulları altında sağlam ve esnek bir önceliklendirme süreci sağlıyor. Ön bulgular, önerilen çerçevenin yalnızca karar vericilerin dijital dönüşüm için en uygun BT çözümlerini seçmelerine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomik, çevresel ve sosyal hedefleri dengeleyerek tekstil endüstrisinde sürdürülebilir kalkınmayı desteklediğini gösteriyor. Birincil odak Türkiye'nin tekstil endüstrisi olmasına rağmen, çerçevenin uyarlanabilir doğası çeşitli endüstrilerde ve uluslararası ortamlarda uygulanmasını desteklemektedir. Gelecekteki araştırmalar ve çalışmanın potansiyel sınırlamaları tartışılmakta, daha fazla iyileştirme ve ampirik doğrulama için yol açılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The textile industry, one of Türkiye's and the world's leading and most significant industries, is undergoing an intensive digitalization process driven by the need to enhance competitiveness through operational efficiency, social compliance, and sustainability requirements. This paper presents a comprehensive assessment framework to evaluate IT (Information Technologies) investments in textile production from a digital sustainability perspective. The framework structured around eight key criteria: technological infrastructure, cost, data security, strategic fit, organizational culture, management support, environmental impact, incentives and policies. Each main criterion is further broken down into sub-criteria to facilitate a systematic and detailed analysis. The evaluation applied on nine IT investment alternatives: Internet of Things (IoT), Digital Twin(DT), Enterprise Resource Planning ERP) Systems, Image Processing (IP), Energy Management Systems (EMS), Manufacturing Execution Systems (MES), Smart Logistics and Inventory Management (SL/IM), Block-chain (BC), and Augmented Reality and Virtual Reality Applications (AR/VR) across eight criteria and twenty-two sub-criteria. To address the uncertainties inherent in decision-making processes, Spherical Fuzzy Logic integrated with AHP and TOPSIS are employed. This hybrid approach combines expert opinions and industry insights, providing a robust and flexible prioritization process under complex, real-world conditions. Preliminary findings indicate that the proposed framework not only helps decision- makers in selecting the most suitable IT solutions for digital transformation but also supports sustainable development in the textile industry by balancing economic, environmental and social objectives. Although the primary focus is on Türkiye's textile industry, the adaptable nature of the framework supports its application in a variety of industries and international environments. Future research directions and potential limitations of the study are discussed, paving the way for further improvements and empirical validation.