Efficient procedures for multi-item lot sizing problems based on tight formulations
- Tez No: 8205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET ÇOK ÜRÜNLÜ SİSTEMLERDE KAFİLE BÜYÜKLÜ?Ü PROBLEMLERİ İÇİN SIKI FORMÜLLERE DAYALI ETKİLİ ÇÖZÜMLER KÖKTEN Melih Yüksek Lisans Tezi, Endüstri Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer KIRCA Şubat 1990,98 sayfa Bu çalışma çok ürünlü sistemlerde üretim miktarlarının saptanması için etkili çözümler sunmaktadır.Başlangıç olarak üretim miktarları üzerindeki alt ve üst sınırlar gösterildi.Daha sonra bu sınırlar kullanılarak MILSP için farklı iki yaklaşım verildi. İlk olarak MILSP için iki yeni kısıt sunuldu.Büyük problemler sıkı kapasite durumunda bu kısıtların yardımıyla tamsayı-doğrusal proğlamlama işlemleri kullanılarak optimal olarak çözülebilir. İkinci olarak N-Tekrar isimli sezgisel bir çözüm yöntemi geliştirildi. Yaklaşımımız şimdiye kadar geliştirilmiş çözüm yöntemlerinden tamamen farklıdır.Her tekrarda bir ürün seçilir ve kapasite kısıtlı tek ürünlü problem optimal olarak çözülür.Başka bir deyişle çok ürünlü problemin sonucu sırasıyla N defa tek ürün problemi çözülerek elde edilir. N-Tekrar algoritmasının çözüm etkinliği daha önce geliştirilmiş olan üç sezgisel yaklaşımla 120 problem çözülerek karşılaştırıldı. Bulunan maliyetlere göre çözüm sonuçları N-Tekrar algoritmasının, ortalama olarak diğer sezgisel yöntemlerden daha iyi olduğunu gösterdi.Aynı zamanda ortalama çözüm süresi de küçüktü.Her defada kapasite kxsitli kısıtlı tek ürünlü problemi sezgisel bir yaklaşımla çözerek uygulanan N-Tekrar algoritmasının da diğer yaklaşımlardan iyi olduğu ve çözüm süresinin diğerlerinden en az iki kez küçük olduğu gözlemlendi. Anahtar Kelimeler : Çok ürünlü kapasite kısıtlı sistemlerde üretim miktarı problemleri, tamsayı-doğrusal proğlamlama, sezgisel çözüm yöntemleri, tek ürünlü kapasite kısıtlı sistemlerde üretim miktarı saptama problemleri. ANA BİLİM DALI KODU: 605. 01. 03 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFICIENT PROCEDURES FOR MULTI-ITEM LOT SIZING PROBLEMS BASED ON TIGHT FORMULATIONS KÖKTEN Melih M.S. in Industrial Eng. Supervisor : Assoc. Prof.Ömer KIRCA February, 1990, 98 pages This study proposes efficient procedures for multi item lot sizing problems (MILSP). Initially upper and lower bounds on the production quantities were presented. Then using these bounds two different approaches to MILSP were given. First, two additional constraints for MILSP were proposed. In case of tight capacities using these constraints could enable to solve large problems optimally by general mixed integer linear programming procedures. Second, a heuristic solution procedure, named N-Iteration, was developed. Our approach to MILSP is quite different from the existing procedures in the literature.At each iteration one item is selected and a capacitated single item lot sizing problem for that item is solved optimally. In other words MILSP is solved as N single item lot sizing problems sequentially. Performance of N-Iteration algorithm was compared with three heuristics proposed in the literature over 120 test problems. Computational results showed that considering the cost found by each procedure, N-Iteration algorithm,on the average, is better than those heuristics.Average computation time of proposed heuristic is small. 1X1Another version of the N-Iteration algorithm is developed. In this case the single item problems are solved by a heuristic procedure. This version again resulted better solutions than the other heuristic procedures.Also the computation time is at least two times faster than the others. Keywords : Mult i item capacitated lot sizing problems, mixed integer linear programming, heuristic solution procedures, single item capacitated lot sizing problems. SCIENCE COD: 605. 01. 03 IV