Allogeneik hematopoetik kök hücre nakli sonrası gelişen graft versus host hastalığı (gvhh) ile insan lökosit antijen (hla) doku grubunun ilişkisi
  1. Tez No: 820425
  2. Yazar: MUHARREM MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BEŞIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN), hematolojik ve hematolojik olmayan malign hastalıkların tedavisinde esas alınan bir prosedürdür. HKHN, ya hastanın kendi kök hücrelerinden (otolog) ya da İnsan Lökosit Antijeni (HLA) doku grubu uyumlu bir vericiden (allogeneik) elde edilen kök hücreleri kullanır. Bu kök hücreler, kemik iliği, çevre kanı veya kordon kanından (çoğunlukla allogeneik nakillerde) temin edilebilir.HKHN sonrası dönemde, hastalar, nakil tipine ve diğer çeşitli faktörlere bağlı olarak, erken veya geç dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar yaşayabilirler. Graft Versus Host Hastalığı (GVHH), allogeneik HKHN sonrasında sıkça rastlanan, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve klinik sonuçları ciddi şekilde etkileyebilen bir komplikasyondur. GVHH, hem akut hem de kronik formlarda meydana gelebilir. GVHH'nin gelişimi, alıcı ve vericinin HLA doku grupları arasındaki uyum derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu tez çalışması, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı HKHN Ünitesinde Mart 1993 ile Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen allogeneik HKHN uygulanan 254 hastanın verilerini temel alır. Çalışma, bu hastalar arasında HLA doku grupları ile akut ve kronik GVHH arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, GVHH'nin gelişimi, şiddeti ve klinik seyri ile HLA doku grupları arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde incelemekte, GVHH ve HLA doku grubu ile klinik seyirde ortaya çıkan bulgular arasındaki ilişkileri de derinlemesine analiz etmektedir. Bu analizler, GVHH'nin tedavisi ve yönetiminde daha etkili stratejiler geliştirmeye katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is a fundamental procedure utilized for the treatment of both hematologic and non-hematologic malignancies. HSCT employs stem cells derived either from the patient (autologous) or from a donor with a compatible Human Leukocyte Antigen (HLA) tissue group (allogeneic). These stem cells can be harvested from bone marrow, peripheral blood, or cord blood, predominantly in allogeneic transplants. Post-HSCT, patients may experience various complications in the early or late stages, contingent upon the type of transplant and other factors. Graft Versus Host Disease (GVHD), a serious complication frequently encountered post-allogeneic HSCT, adversely affects the patients' quality of life and can significantly influence clinical outcomes. GVHD can manifest in both acute and chronic forms. The onset of GVHD is variable and may be influenced by the degree of compatibility between the donor and recipient's HLA tissue groups. This thesis is based on the data of 254 patients who underwent allogeneic HSCT between March 1993 and December 2010 at the Hematology Department of Istanbul Faculty of Medicine, Internal Medicine Department. The study aims to evaluate the relationship between HLA tissue groups and acute and chronic GVHD among these patients. Furthermore, this study meticulously examines the relationship between the development, severity, and clinical course of GVHD and HLA tissue groups. It also conducts an in-depth analysis of the correlation between clinical findings that emerge in the course of GVHD and HLA tissue groups. These analyses aim to contribute to the development of more effective strategies for the treatment and management of GVHD.