Building a website for the administration of a virtual university
Sanal bir üniversite yönetimi için web sitesi kurmak
  1. Tez No: 820426
  2. Yazar: IMAD FADHIL SABAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM AKKUZU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma sırasında, uzaktan eğitim ve sanal öğrenme ortamları kavramı tanıtılmış ve son yüzyılın altmışlı yıllarındaki radyo öğrenme gibi ilkel biçimlerin ortaya çıkışından bu yana gelişim aşamalarının tarihsel bir okuması sunulmuştur. Yüzyıl ve bu tür öğrenmenin ortaya çıkış ve gelişiminin ana nedenleri, onunla ilgili yazıların genel bir incelemesine ek olarak, uzaktan eğitim sürecinin boyutlarının gösterildiği, uygulanması için kullanılabilecek araçlar. Öğrenme süreci, kendisine verilen avantajlar ve vaatler, önündeki sorunlar ve engeller üzerinde de durulmuştur. Yukarıdakilerin hepsine dayanarak, başarılı bir eğitim sisteminin sahip olması gereken avantajları gerçekleştirmek amacıyla, literatür taramasından çıkarılan sanal bir öğrenme ortamı geliştirilmiştir, aşağıdaki noktalarda özetlenmiştir (erişilebilir, çekici, güvenilir, herhangi bir uzaktan eğitim sisteminin (programlama tarafıyla ilgili) temel sorunlarından kaçınmaya odaklanarak güvenli, yapılandırılmış). Bu hedeflere ulaşmak için sanal bir üniversitenin temel eğitim ve idari faaliyetlerini yönetecek bir web sitesi oluşturulmuş ve sürecin her boyutunun (insan boyutu-teknik boyut-verimlilik) özel işlevlerinin gerçekleştirilmesine özen gösterilmiştir. Üçüncü bölümde sistemin işlevsel gereklilikleri ve bunları gerçekleştirme mekanizması tartışılırken, dördüncü bölümde ise takip edilen teknik yöntemlere ışık tutan teknik bir tartışma yer aldı. Güvenilirlik, güvenlik ve erişilebilirlik ve diğerleri gibi sitenin her özelliğini elde edin. Sonunda, çalışma sonuç ve gelecekteki olası gelişme alanları gösterilerek özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the course of this study, the concept of distance learning and virtual learning environments was presented, and a historical reading of its stages of development was presented since the beginning of the emergence of primitive forms, such as radio learning in the sixties of the last century, and the main reasons for the emergence and development of this type of learning, in addition to a general review of the writings associated with it, through which the dimensions of the distance learning process were shown, the means that can be used to implement the learning process, the advantages and promises made to it, and the problems and obstacles that stand in its way were also focused on. Based on all of the above, a virtual learning environment was developed In an attempt to realize the advantages that any successful education system should have, which was extracted from the literature review, it is summarized in the following points (accessible, appealing, reliable, secure, structured) with a focus on avoiding the basic problems of any distance learning system (related to the programming side). To achieve these goals, a website has been created to manage the basic educational and administrative activities of a virtual university, and attention has been given to realizing the special functions of each dimension of the process(the human dimension - the technical dimension - the efficiency of the educational process) using the most appropriate method, where the functional requirements of the system and the mechanism for achieving them were discussed in the third chapter, while the fourth chapter included a technical discussion that sheds light on the technical methods that were followed to achieve each feature of the site such as reliability, security and accessibility and others. At the end, the work was summarized through the conclusion and showing possible future areas of development