Hematopoetik kök hücre nakli yapılmış hastalarda anjiyogenik faktör düzeylerinin aGvHH ile ilişkisi
The relationship between aGvHH and angiogenetic factor levels in hematopoietic stem cell transport Child health and diseases
  1. Tez No: 552070
  2. Yazar: ÖZLEM ŞATIRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA VİSAL OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Allojeneik hematopoietik kök hücre nakli (HKHN) özellikle hematolojik kanserlerde, hastalık eradikasyonu için çok önemli bir tedavi seklidir. Ancak akut gelişen bir alloreaktif immünolojik reaksiyon olan graft versus lösemi etkisi hematopoetik sistem dışına yayıldığında en önemli transplant komplikasyonlarından biri olan akut graft versus host hastaligi (GvHH) gelişmesine neden olmaktadır. Devam eden laboratuvar ve klinik çalışmalar ile aGvHH etyopatogenezi daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Ancak belirlenen farklı biyobelirteç panellerinden (sistemik inflamasyon, immün aktivasyon, endotel hasari/aktivasyonu ile ilişkili) hiçbirinin aGvHH gelişme riskinin veya steroid tedavi yanıtının erken tespiti sağlayacak etkinliği/güvenilirliği kanıtlanamamıştır. Son yıllarda elde edilen bilimsel veriler aGvHH gelişiminde vasküler endotel hücre hasarı, disfonksiyonu ve/veya aktivasyonunun da immün aktivasyon kadar kritik önem taşıdığını göstermiştir. Transplantasyon öncesi verilen kemoterapi ve radyoterapi içeren yoğun hazırlama rejimleri, proflaktik immünsupresif tedaviler, engraftmanı desteklemek için kullanılan büyüme faktörleri ve gelişen enfeksiyonlar endotel hasarına neden olabilmektedir. Endotel hasarı endotel hücre aktivasyonuna ve anjiyogenezin uyarılmasına yol açar. Anjiyogenezin aGvHH gelişimindeki önemli rolü farklı araştırma sonuçları ile gösterilmiş olmasına rağmen anjiyogenez ile inflamasyon arasındaki ilişkinin aGvHH patogenezindeki rolü (neden veya sonuç iliskisi) hala araştırılmaktadır. Çalışmamıza Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Kemik İliği Transplantasyonu Ünitesi'nde, Haziran 2008 ile Ekim 2018 tarihleri arasındaki allojeneik HKHN yapılmış 37 tane hasta dahil edilmiştir. Hasta grubu, malign ya da malignite dışı nedenler ile HKHN yapılmış olan tüm hastaları kapsamaktadır [18 kız, 19 erkek; ortalama yaş: 8,5 (1-22 ) ]. Ayrıca 10 sağlıklı kök hücre vericisi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu ortalama yaşları 22,4 (2-39) olan 7 kadın ve 3 erkekten oluşmaktadır. Hastaların hazırlık rejimi öncesinde (-9.günde) ve hazırlık rejimi tamamlandıktan hemen sonra, transplantasyon öncesi (0.günde) toplanan plazma örneklerinden endotel hücre kaynaklı anjiogenik faktörlerlerden (Epidermal büyüme faktörü (EGF), Anjiopoetin-2 (Ang2), Endoglin, Follistatin (FS), Heparin bağlayıcı epidermal büyüme faktörü (HB-EGF), Plasental büyüme faktörü (PLGF) ve Vasküler endotelial büyüme faktör A (VEGF-A) düzeyleri multiplex immunoassay yöntemi ile çalışmıştır. Doku rejenerasyonu ile ilişkili trofik faktörler olan VEGF-A, HB-EGF, EGF ve inflamasyon/doku hasarı ile ilişkili olan Ang2, Folistatin ve Endoglin düzeylerine bakılarak aGvHH gelişme riskini belirlemede kullanılabilecek anjiyogenik bir profil elde edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca sistemik inflamasyon belirteçleri olarak serum ürik asit ve albümin değerleri, mutlak lenfosit ve monosit sayıları da rejim öncesi (-9.günde) ve sonrası (0.günde) olmak üzere iki kez bakılarak kaydedilmiştir. Calismaya dahil edilen tüm hastalarda ,Ang2, Endoglin, EGF, HB-EGF, VEGF-A plazma düzeyleri incelendiginde hazirlama rejimi öncesi (-9.gün) bakılan değerlerin rejim aldıktan sonra (0.gün) ciddi bir düşme gösterdiği ancak sadece Ang2 ve Endoglin icin kontrol grubu ile karsilastirildiginda bu degisimin istatiksel olarak anlamli olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Plazma Folistatin düzeyleri incelendiğinde ise ise; hem rejim öncesinde (-9.gün) hemde rejim sonrasinda (0.gün) plazma değerinin kontrol grubu ile hem karsilastirildiginda anlamli olarak yüksek kaldigi gorulmustur. Aynı zamanda hastalardan hazirlama rejimi öncesinde ve sonrasında bakılmış olan sistemik inflamasyon belirteçleri olan ürik asit, albümin, absolü lenfosit, absolü monosit değerleri de karsilastirilmistir. Eksi dokuzuncu gün ve sıfırıncı gün absolü lenfosit ve monosit değerlerindeki değişim hem sayısal hem de istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Diğer parametrelerde ise sayısal açıdan fark olmakla birlikte istatistiksel açıdan fark tespit edilememiştir. aGvHH gelişen grup ile gelişmeyen hasta gruplari arasında rejim öncesi ve sonrasi plazma Ang2, VEGF-A, Endoglin, Follistatin, HB-EGF düzeyleri ve diğer parametreler (ürik asit, albümin, absolü lenfosit, absolü monosit sayilari) ) acisindan farklılık olup olmadigi arastirildiginda gruplar arasinda hic bir farklılık olmadigi tespit edilmiştir. Daha sonra pre-transplant angiyogenik profil belirleme acisindan daha anlamli olabileceği düşünülerek rejim öncesi ve sonrasi değerlerin oranlanmasi ile indeks değerleri hesaplanmis ve aGvHH olan ve olmayan hastalar arasinda indeks değerleri acisindan farklılık olup olmadigi irdelenmiştir. aGvHH gelişen grupta Ang2 indeks ortalama değeri 3,59±2,98 bulunurken; GvHH geliştirmeyen grupta bu değer 1,99 ±1,11'dir (p=0.043). Endoglin, VEGF-A, Folistatin, HB-EGF, ürik asit, albümin, lenfosit, monosit parametrelerine ait indeks değerlerinde ise; iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Akut GvHH olan ve olmayan hasta grubunda ortalama sağ kalım süresi kıyaslandığı zaman aGvHH geliştirmeyen hastaların geliştiren hastalara göre daha uzun süre yaşadığı tespit edilmekle birlikte bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Lojistik Regresyon Analizi sonucuna göre aGVHH gelişme riski acisindan yapilan analizlerde primer hastalik sınıflamasi (malign vs.
Özet (Çeviri)
Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is a very important treatment for disease eradication, especially in hematological cancers. However, when the effect of graft versus leukemia spreading out of the hematopoietic system, an acute alloreactive immunological reaction, causes acute graft versus host disease (GvHD) which is one of the most important transplant complications. The ongoing laboratory and clinical studies have begun to better understand the etiopathogenesis of aGvHH. However, the efficacy / safety of none of the different biomarker panels (systemic inflammation, immune activation, associated with endothelial injury / activation) to provide early detection of aGvHH development or steroid treatment response could not be established. Recent scientific data have shown that vascular endothelial cell damage, dysfunction and / or activation are as critical as immune activation in the development of aGvHH. Intensive preparation regimens including chemotherapy and radiotherapy given before transplantation, prophylactic immunosuppressive therapies, growth factors used to support engraftment and developing infections may cause endothelial damage. Endothelial damage leads to endothelial cell activation and stimulation of angiogenesis. Although the role of angiogenesis in aGvHH development has been demonstrated by different research results, the role of the relationship between angiogenesis and inflammation in the pathogenesis of aGvHH is still being investigated. In our study, 37 patients with allogeneic HSCT between June 2008 and October 2018 were included in the study of the Bone Marrow Transplantation Unit, Department of Pediatrics, Hacettepe University, Faculty of Medicine. The patient group consisted of all patients who underwent HSCT for malignant or non-malignant reasons [18 girls, 19 men; Mean age: 8.5 (1-22)]. In addition, 10 healthy stem cell donors were included in the study as a control group. The control group consisted of 7 women and 3 men with a mean age of 22.4 (2-39). Before the preparation regimen of the patients (day -9) and immediately after completion of the preparation regimen, plasma samples collected before transplantation (day 0) from endothelial cell-derived angiogenic factors (Epidermal Growth Factor (EGF), Angiopoietin-2 (Ang2), Endoglin, Follistatin (FS), Heparin-binding epidermal growth factor (HB-EGF), Placental growth factor (PLGF) and Vascular endothelial growth factor A (VEGF-A) levels were studied by multiplex immunoassay method VEGF-A, the trophic factors associated with tissue regeneration. The aim of this study is to obtain an angiogenic profile which can be used to determine the risk of aGvHH development by looking at the levels of HBV-EGF, EGF and inflammation / tissue damage in terms of Ang2, Folistatin and Endoglin levels. pre-regime (-9th day) and later (on day 0) were recorded twice. In all patients included in the study, Ang2, Endoglin, EGF, HB-EGF, VEGF-A plasma levels were examined when the pre-treatment regimen (-9th day) values after the regime (day 0) showed a significant decrease but only Ang2 and Endoglin It was determined that this change was statistically significant when compared with the control group (p 0.05). Plasma Folistatin levels are examined; It was observed that the plasma values were significantly higher when compared with the control group both before the regimen (-9th day) and after the regime (day 0). At the same time, uric acid, albumin, abscess lymphocyte and absolute monocyte values, which are the markers of systemic inflammation, were compared before and after the preparation period. The change in abscess lymphocyte and monocyte values on day minus ninth day and zero day were found to be both statistically significant and statistically significant. In other parameters, although there is a difference in terms of numerical difference, no statistically significant difference was found. The groups that did not develop with aGvHH group were evaluated before and after the administration of the groups. There was no difference between them. Afterwards, it was thought that pre-transplant angiogenic profile could be more meaningful and the index values were calculated with the ratio of the values before and after the regime and whether there was any difference between the patients with and without aGvHD. The mean value of Ang2 index was 3.59 ± 2.98 in the developing group. In the group who did not develop GvHH, this value was 1.99 ± 1.11 (p = 0.043). In the index values of Endoglin, VEGF-A, Folistatin, HB-EGF, uric acid, albumin, lymphocyte and monocyte parameters; There was no statistically significant difference between the two groups. Although the mean survival time of the patients with and without acute GvHH was compared with the patients who did not develop aGvHH compared to the patients who developed it, this difference was not found statistically significant (p> 0.05). According to the results of logistic regression analysis, primary disease classification (malignant vs.