Yapay çürük lezyonlarında florürlü vernikler ve P11-4 peptidin remineralizasyon etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluatıon the remıneralızatıon effıcıency of fluorıde varnısh and P11-4 peptıde on artıfıcıal carıes lesıons
  1. Tez No: 820439
  2. Yazar: SEREN USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Güncel diş hekimliği yaklaşımlarında çürük lezyonlarının başlangıç safhasında teşhis edilerek önlenmesi büyük önem kazanmıştır. Florür, başlangıç mine çürük lezyonlarının tedavilerinde altın standart olarak kabul gören bir tedavi ajanıdır. Gelişen teknoloji ile biyouyumlu materyallerin başlangıç lezyonlarında kullanılması için araştırmalar devam etmektedir. Peptit P11-4 bu araştırmalar sonucunda geliştirilen bir remineralizasyon ajanıdır. Peptit P11-4, mine matris proteinlerini taklit eden kendiliğinden birleşen biyomimetik bir ajandır. Sunulan çalışmada, peptit P11-4, %5 NaF vernik ve ksilitol kaplı kalsiyum fosfat içeren %5 NaF verniğin süt dişi başlangıç mine lezyonlarındaki remineralizasyon etkinliği in vitro olarak karşılaştırıldı. Bu amaçla 39 adet çekilmiş süt 2. molar diş kullanıldı. Dişler bukkal yüzeyleri açıkta kalacak şekilde akrilik bloklara gömüldü. Dişlerin bukkal yüzeylerinde 3x3 mm'lik pencereler açılarak kalan diş yüzeyleri aside dirençli tırnak cilası ile kaplandı. Dişler rastgele her bir grupta 13 adet olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Grup 1: %5 NaF vernik (Clinpro White Varnish, 3M, United States), Grup 2: ksilitol kaplı kalsiyum fosfat içeren %5 NaF vernik (Embrace Varnish, Pulpdent, United States) ve Grup 3: P11-4 peptit (Curodont Repair, Credentis AG, Windisch, Switzerland) uygulaması olarak planlandı. Sağlıklı ve demineralize mine ölçümleri DIAGNOdent Pen ile yapıldı. Dişlerin 3x3 mmlik yüzeylerinde başlangıç mine lezyonları oluşturuldu. Dişlerin yapısındaki fosfat, karbonat, H2O+Amid I ve H2O değerleri ATR-FTIR analizi ile değerlendirildi. Tüm dişlerde sağlıklı minede, demineralizasyon aşamasında, remineralizasyon ajanlarının uygulanmasından sonra 1. ve 30. günlerde ATR-FTIR analizi yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre tüm gruplarda remineralizasyon başarısı ile doğru orantılı olan fosfat değerlerinde, demineralizasyon aşamasından sonra ajanların uygulanmasını takiben 30. günde anlamlı artış gözlendi. Gruplar arasında remineralizasyon başarısı açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Tüm sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda peptit P11-4'ün süt dişi başlangıç mine lezyonlarında florürlü verniklere alternatif bir ajan olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In current dentistry approaches, diagnosis and prevention of caries lesions at the initial stage has gained great importance. Fluoride is a treatment agent accepted as the gold standard in the treatment of initial enamel carious lesions. Researches continue for the use of biocompatible materials in initial lesions with the developing technology. Peptide P11-4 is a remineralization agent developed as a result of these studies. Peptide P11-4 is a self-assembled biomimetic agent that mimics enamel matrix proteins. In the presented study, the remineralization efficiency of peptide P 11-4, 5% NaF varnish, 5% NaF varnish containing xylitol coated calcium phosphate in primary tooth initial enamel lesions was compared in vitro. For this purpose, 39 extracted primary second molar teeth were used. The teeth were embedded in acrylic blocks with their buccal surfaces exposed. 3x3 mm windows were opened on the buccal surfaces of the teeth and the remaining tooth surfaces were covered with acid-resistant nail varnish. The teeth were randomly divided into 3 groups, 13 in each group. Group 1: 5% NaF varnish (Clinpro White Varnish, 3M, United States), Group 2: 5% NaF varnish containing xylitol coated calcium phosphate (Embrace Varnish, Pulpdent, United States) and Group 3: P11-4 peptide (Curodont Repair, Credentis AG, Windisch, Switzerland) application. Healthy and demineralized enamel measurements were made with the DIAGNOdent Pen. Initial enamel lesions were formed on the 3x3 mm surfaces of the teeth. Phosphate, carbonate, H2O+Amide I and H2O values in the structure of the teeth were evaluated by ATR-FTIR analysis. ATR-FTIR analysis was performed on healthy enamel in all teeth, at the demineralization stage, on the 1st and 30th days after the application of remineralization agents. According to the results of the study, a significant increase was observed in the phosphate values, which is directly proportional to the success of remineralization in all groups, on the 30th day after the application of the agents after the demineralization stage. There was no significant difference between the groups in terms of remineralization success. Considering all the results, it was concluded that peptide P11-4 can be used as an alternative agent to fluoride varnishes in primary tooth enamel lesions.