Romatoid artritli hastalarda elde sensörimotor fonksiyonların değerlendirilmesi,günlük yaşam aktivitesi ve hastalık spesifik karakterle ilişkisi
Evaluation of hand sensorimotor functions in patients with rheumatoid arthritis, daily life activity and relationship with disease-specific characters
- Tez No: 820448
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Romatoid Artrit hastalarında eldeki sensörimotor fonksiyonlarda meydana gelen etkilenme düzeyinin değerlendirilmesi ve bu düzeyin hastanın günlük yaşam aktivitesi ve hastalık spesifik parametrelerle olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Romatoid artrit tanısı almış 20-65 yaşları arasında,14'ü erkek (%17,5),66'sı kadın (%82,5) olmak üzere toplamda 80 RA'li hasta ile 11'i erkek (%22),39'u kadın (%78) toplamda 50 sağlıklı gönüllü değerlendirmeye alındı. Hastaların günlük yaşam aktiviteleri HAQ (health assesment quastionnaire) ile sorgulandı. Hastalık aktivitesini değerlendirme amacıyla DAS28 (Disease Activity Score 28) skorlama sistemi kullanıldı.Hastaların elde kaba kavrama ve ince kavrama kuvvetleri Hidrolik el dinamometresi (Baseline) ve pinçmetre ile değerlendirildi. Elde ince beceri düzeyini değerlendirebilmek için DEİ (Duru öz el indeksi) ve Nine Hole Peg Testi (NHPT) kullanıldı. Elin duyu değerlendirmesi Semmes-Weinstein monofilaman testi (SWMT) ile yapıldı. Günlük yaşam aktivitelerinde önemli yer tutan el ve el bileği eklem hareket açıklığı el –parmak gonyometreleri ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS verisyon 20 paket yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan RA grubunun ortalama hastalık aktivitesi (DAS28) hafif ( 0.05) Kavrama gücü ve her üç pozisyonda değerlendirilen parmak kavrama gücü RA grubunda istatistiksel olarak düşük bulundu.(p0.05). Sonuç: Çalışmamızda vaka grubunun hastalık aktivitesi hafif düzeyde olduğu ve el deformitesi olmadığı halde el fonksiyonlarının istatistiksel anlamlı olarak bozulduğu ve duyunun etkilendiği ve bunun kantitatif yöntemlerle tespit edilebildiği görülmüştür. Bu bozukluklar literatürle uyumlu olarak hastaların günlük yaşam aktiviteleri ve fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri üzerinde olumsuz yönde etkili olmuştur. Bu nedenle, romatoid artritli hastalarda özellikle elde sensorimotor fonksiyonların erken dönemde kantitatif yöntemlerle değerlendirilmesinin, rutin muayenede gözden kaçırılabilinecek disfonksiyonların tespiti ve böylece erken dönemde protektif ve rehabilitatif önlemlerin alınması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the level of efficacy in sensorimotor functions in patients with rheumatoid arthritis and to investigate the relationship between this level and the patient's daily life activity and disease-specific parameters. Material and methods: A total of 80 RA patients, 11 male (14.5%), 66 female (82.5%) aged 20-65 years, diagnosed with rheumatoid arthritis. A total of 50 healthy volunteers (22%) and 39 women (78%) were evaluated. Daily life activities of the patients were questioned with HAQ (health assesment quastionnaire). DAS28 (Disease Activity Score 28) scoring system was used to evaluate the disease activity. Rough grip and fine grip forces of the patients were evaluated with hydraulic hand dynamometer (Baseline) and pinchmeter. DEI (Duru self hand index) and Nine Hole Peg Test (NHPT) were used to evaluate the fine skill level in hand. Sensory evaluation of the hand was done with Semmes-Weinstein monofilament test (SWMT). Hand and wrist joint range of motion, which has an important place in daily life activities, were evaluated with hand-finger goniometers. Statistical analyzes were performed using SPSS version 20 software. Results: The mean disease activity (DAS28) of the RA group included in the study was mild ( 0.05) The grip strength and finger grip strength evaluated in all three positions were statistically lower in the RA group (p 0.05). Conclusion: In our study, although the disease activity of the case group was mild and there was no hand deformity, it was seen that hand functions were statistically impaired and the sensation was affected and this could be detected by quantitative methods. In accordance with the literature, these disorders have had a negative effect on patients' daily life activities and functional independence levels. Therefore, we think that the evaluation of sensorimotor functions in the early period with quantitative methods, especially in patients with rheumatoid arthritis, is important for the detection of dysfunctions that can be overlooked in the routine examination and thus, taking preventive and rehabilitative measures in the early period.