Türkiye'de ormancılık alanları yük kapasitesi eğrisi hipotezinin geçerliliğinin sınanması: ARDL sınır testi ve granger nedensellik yaklaşımı
Testing the validity of the load capacity curve hypothesis in forestry areas in türkiye: ARDL bounds testing and granger causality approach
  1. Tez No: 820447
  2. Yazar: MUSA NASIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BEHDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Orman ekosistemi Yük Kapasitesi Eğrisi (FSTLCC) Hipotezi'ni ARDL modeli ile test ederek, ormansızlaşma ve çevre kalitesi arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışmada, insan sermayesi, yenilenebilir enerji, yenilenemeyen enerji ve çevresel ayak izi (FSTLCF) gibi değişkenler arasındaki dinamik ilişkiler analiz edilmektedir. Literatürdeki çeşitli araştırmalar incelenmiş ve bu hipotezi destekleyen bulgular elde edilmiştir. ARDL modeli ve Granger nedensellik testleri kullanılarak, değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönem ilişkileri ve nedensellik ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada geleneksel, kırılmalı ve fourier terimlerin eklendiği birim kök testleri kullanılmaktadır. Öncelikle çevre kalitesi ile ilgili bilgi verilip daha sonra kullanılacak testlerle ilgili teknik bilgiler açıklanmaktadır. Daha sonra uygulama kısmına geçerek ARDL ve Granger testlerinin modele uygulaması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between deforestation and environmental quality by testing the Forest Ecosystem Load Capacity Curve (FSTLCC) Hypothesis in Turkey using the ARDL model. The dynamic relationships between variables such as human capital, renewable energy, non-renewable energy, and environmental footprint (FSTLCF) are analyzed. Various studies in the literature have been reviewed, and findings supporting this hypothesis have been obtained. Using the ARDL model and Granger causality tests, the long-term and short-term relationships and causality among the variables are evaluated. The study employs traditional unit root tests, unit root tests with breaks, and Fourier terms. Initially, information about environmental quality is provided, followed by technical details about the tests to be used. Subsequently, the application part is carried out, where the ARDL and Granger tests are applied to the model.