Sosyal devlet ilkesi kapsamında okullarda sağlık hakkının korunması
Protection of the right to heath i̇n schools within the scope of the social state principle
  1. Tez No: 820466
  2. Yazar: ELİF GİZEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BİNGÖL SCHRİJER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türk hukukunda sosyal devlet ilkesi bağlamında korunması gereken haklardan birisi sağlık hakkıdır. Sağlık Hakkı, sosyal bir hukuk devletinin asli gereklerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık hakkı geleneksel olarak bir sosyal hak olarak görülmekle birlikte, bu hakkın kişisel ve siyasal haklarla olan bağlantısı onun önemini artırmaktadır. Sağlık hakkı genel olarak sosyal devlet ilkesinin getirisi olan sosyal haklardan birisi olarak görülmekle birlikte aynı zamanda siyasal ve kişisel haklarla olan bağlantısı onu sadece sosyal bir hak olarak tanımlamayı yetersiz kılmaktadır. Şöyle ki bir bireyin birçok temel hak ve özgürlüklerinden tam anlamıyla yararlanabilmesi için sağlık hakkını ön şart olarak kabul etmek gerekir. Sağlık hakkında tam olarak yararlanamayan bir birey sahip olduğu diğer haklardan yararlanmak noktasında sınırlandırılmış olacaktır. Sağlık hakkıyla birlikte düşünmemiz gereken haklardan birisi de eğitim hakkıdır. Eğitim hakkının tam anlamıyla yerine getirilebilmesi için sağlık hakkının Önemini vurgulamak gerekir. Sosyal devlet ilkesini benimseyen bir ülke olarak okullarda sağlık hakkının korunması ve geliştirilmesi aynı zamanda eğitim hakkının da tam anlamıyla yerine getirilmesini sağlayacaktır. Son dönemlerde okullarda sağlık hakkının korunması ve geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar gündemdedir. Eğitimin zorunlu tutulduğu anaokulu, İlköğretim ve ortaöğretim kurumları da bu anlamda mercek altına alınmıştır. Çalışma anaokulu, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki sağlık hakkının korunması ile sınırlansa da anaokulu öncesindeki kreşler, gündüz bakımevleri gibi kurumlar nezdinde de uygulama alanı bulacaktır. Mevcut düzenlemelerle okullarda sağlık hakkının nasıl korunduğuna dair hukuki bir kavramsal çerçeve çizilip, hakkın geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için çeşitli önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the rights that should be protected in the context of the social state principle in Turkish law is the right to health. The Right to Health emerges as one of the essential requirements of a social state of law. Although the right to health is traditionally seen as a social right, its connection with personal and political rights increases its importance. While the right to health is generally seen as one of the social rights that result from the social state principle, its connection with political and personal rights makes it insufficient to define it only as a social right. Namely, in order for an individual to fully benefit from many fundamental rights and freedoms, it is necessary to accept the right to health as a prerequisite. An individual who cannot fully benefit from health will be limited in benefiting from other rights he or she has. One of the rights that we should consider together with the right to health is the right to education. It is necessary to emphasize the importance of the right to health in order to fully fulfill the right to education. As a country that adopts the social state principle, the protection and development of the right to health in schools will also ensure that the right to education is fully fulfilled. Recently, various studies have been on the agenda for the protection and development of the right to health in schools. Kindergarten, primary and secondary education institutions where education is compulsory have also been examined in this sense. Although the study is limited to the protection of the right to health in kindergarten, primary and secondary education institutions, it will also find application in institutions such as pre-kindergartens and day care centers. A legal conceptual framework will be drawn on how the right to health is protected in schools with the current regulations, and various suggestions will be made for the development and improvement of the right.