Peer effects of dismissed German scholars in Turkish academia
Görevden alınan Alman bilim insanlarının Türk akademisindeki akran etkileri
- Tez No: 820465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, uluslararası ve daha üretken bilim insanlarının, yerel bilim insanlarının üretkenliğini artırıp artıramayacağını, gelişmekte olan ülkeler bağlamında araştırmaktadır. Bu amaçla, Nazi Almanyası'ndan kaçan ve Türkiye'de ikamet eden Alman bilim insanlarının, 1933-1945 döneminde Türk bilim insanlarının üretkenliği üzerindeki etkileri incelenmektedir. Ana bulgular, Alman bilim insanlarının akademik kalitesi sabit tutulduğunda, bir bölümdeki Alman akademisyen sayısının o bölümdeki bir Türk akademisyenin yıllık bilimsel yayınları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca, yerel bilim insanlarının uluslararası araştırmalara aşina olmaları ve daha iyi dil becerilerine sahip olmaları durumunda, bölümlerindeki uluslararası bilim insanlarıyla etkileşimden daha fazla yararlanabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether the arrival of international and more productive scientists can increase the productivity of local scientists in the context of a developing country. Specifically, the thesis examines the effects of German scientists, who escaped from Nazi Germany and resided in Turkey, on the productivity of Turkish scientists in the 1933-1945 period. The main estimates indicate that, holding the quality of German scholars constant, the number of German scholars in a department had a positive and statistically significant effect on the number of annual scientific publications of a Turkish scientist in that department. The findings also suggest that if local scientists are familiar with recent international research practices and have better language skills, they might benefit more from the interactions with international scientists in their departments.