Kanserle yaşayan bireylerin sağlığa erişim hakkı
The right of access to health of individuals living with cancer
  1. Tez No: 813868
  2. Yazar: ELİF TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Onkoloji, Law, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ülkemizde Kanser Daire Başkanlığı tarafından toplumu bilgilendirme amacıyla yapılan çalışmalar mevcuttur. Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ile çalışan T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı, aile sağlığı merkezleri ile beraber okullarda kanserden koruyucu bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır. Aynı zamanda hekimler tarafından tedavi süreçlerinde gerek görülen hastaların Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri'ne (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri'ne (TSM) veya Sağlıklı Yaşam Merkezleri'ne (SHM) yönlendirmeleri yapılmaktadır. Kanser, tedavi aşaması uzun süren bir hastalıktır. Sağlığını kaybeden ve hastalıkla mücadele eden Kanserle Yaşayan Birey (KYB), tanı konulduğu andan itibaren devlet nezdinde bir çok hakka sahiptir. Konulan tanı sonrası, alınan sağlık kurulu raporu ile başvuru yapan ve engel oranı belirlenen KYB için malulen emeklilik süreci başlatılmakta, evde bakım veya engelli aylığı bağlanmakta, kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler ücretsiz sağlanmaktadır. Cerrahi müdahale geçirmiş olan ve uzuvlarını kaybeden KYB'liler içinse palyatif bakım hizmeti sağlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı, toplum sağlığının eşit şartlarda sağlanması adına, Genel Sağlık Sigortalı (GSS) hastalar için eşit şartlarda tedavi hizmeti ilkesi ile hareket etmektedir. Bu noktada, birçok ilaç ve işlem Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile geri ödemesi yapılan tedaviler başlığı altındadır. Kanser tedavileri de tebliğde bu başlık altında incelenmektedir. İlerleyen süreçlerde, kanserden koruyucu aşı ve tedavilerin de geri ödenecek tedaviler kapsamına alınması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, there are studies carried out by the Cancer Department for the purpose of informing the society. Working with Family Health Centers, T.C. The Ministry of Health, General Directorate of Public Health, Cancer Department, carries out cancer preventive information studies at family health centers and schools, as well as sending patients to Cancer Early Diagnosis, Screening and Training Centers (KETEM), Community Health Centers (TSM) when required by physicians) or Healthy Living Centers (SHM) referrals are made. Cancer is a disease that takes a long time to cure. The Individual Living with Cancer (CCI), who lost his health and struggled with the disease, has many rights in the eyes of the state from the moment he is diagnosed. After the diagnosis, the disability retirement process is started for the KYB, who applies with the health board report and the disability rate is determined, home care or disability pension is paid, and treatments such as chemotherapy and radiotherapy are provided free of charge. Palliative care services are provided for CIB patients who have undergone surgical intervention and lost their limbs. The Ministry of Health acts with the principle of equal treatment services for patients with GSS in order to ensure public health on equal terms. At this point, many drugs and procedures are under the title of treatments that are reimbursed with the Health Practice Communique (SUT). Cancer treatments are also examined under this heading in the paper. It is expected that cancer preventive vaccines and treatments will also be included in the scope of reimbursed treatments in the future.