İnşaat yapım aşamasında görev alan bazı kamu kurumlarındaki teknik personellerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının tespiti: Kars ili örneği
Determining the occupational health and safety awareness of the technical porcelains in some public institutions at the phase of construction: Kars province
- Tez No: 820486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş güvenliğini sağlamak hem insani bir zorunluluk hem de yasal bir yükümlülüktür. İş güvenliğini sağlayarak iş kazalarını önlemek oluşan kayıpları ödemekten daha kolay ve daha insancıl bir yaklaşımdır. Günümüzde önemli boyutlara ulaşan iş kazalarının sayılarını azaltarak güvenli çalışma koşulları sağlamak ve böylece işçilerin çalıştıkları sürece kaza yapmamaları. çalışma sürelerinin sonuna dek sağlıklı yaşamasını ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin geleceğini korumak mümkündür.Kars ilinde bulunan Kars Belediyesi. Kars İli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Kars İli Devlet ve Su İşleri Müdürlüğü ve Kars İli Karayolları Genel Müdürlüğü araştırmamızın evrenini oluşturmaktadır. Bu kapsamda 300 çalışana ulaşılması hedeflenmiştir. 300 çalışan araştırmaya katılmaya gönüllü olmuştur. Araştırmacı tarafından oluşturulan 2 bölümden anket soruları ile veriler toplanmıştır.Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda rehberlik klavuzu oluşturulmanın önemi üzerinde durulmuştur. Bu klavuz uygulanmadan önce bu çalışmanın Doğu Anadolu Bölgesi bazlı daha sonra ülkemiz özelinde yapılarak genişletilmesi gereklidir. Eğer aynı veri sonuçları ve değerlendirmeler söz konusu olursa bu rehber klavuzunun kullanılması ve önerilmesi daha sağlıklı bir uygulama olarak göz önünde bulundurulabilir.
Özet (Çeviri)
Ensuring occupational safety is both a humanitarian obligation and a legal obligation. Preventing work accidents by ensuring work safety is an easier and more humane approach than paying for losses. It is possible to provide safe working conditions by reducing the number of occupational accidents. which have reached significant levels today and thus it is possible to ensure that workers do not have an accident as long as they work. that they live healthy until the end of their working hours and that the future of their dependents is protected. Kars Municipality in Kars. Kars Ministry of Environment and Urbanization. Kars Province State and Water Affairs Directorate and Kars Province General Directorate of Highways constitute the universe of our research. In this context. it is aimed to reach 300 employees. 300 employees volunteered to participate in the study. Data were collected through survey questions from 2 sections created by the researcher. The data were analyzed using the SPSS 25.0 program. As a result of the analysis. the importance of creating a guidance guide was emphasized. Before this guideline is implemented. this study should be expanded by making it based on the Eastern Anatolia Region and then specific to our country. If the same data results and evaluations are in question. using and recommending this guide can be considered as a healthier practice.