Dondurulmuş çözülmüş embriyo transferi öncesi, kandaki progesteron seviyesi ve gebelik başarısı ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between progesterone level in the blood and pregnancy success before frozen-thawed embryo transfer
  1. Tez No: 820485
  2. Yazar: İLHAMİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEHRA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç:HRT-Dondurulmuş çözülmüş embriyo transferi (DÇET) sikluslarında, transfer gününde, transferden 4-5 saat önce, kandaki progesteron düzeylerinin gebelik sonuçları üzerine etkisini incelemek. Materyal ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışmada, kliniğimizde, aralık 2021- Nisan 2023 tarihleri arasında infertlite tanısı ile takip edilip, HRT- DÇET yapılan 167 hastanın gebelik sonuçları değerlendirildi. Hastalar, progesteron düzeyleri 10 ng/ml eşik değerinin altındaki ve üstündeki hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ayrıca, progesteron düzeyi 10-30 ng/ml aralığındaki ve 30 ng/ml üstündeki hasta grupları olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki ayrı gruplandırmada, gruplar kanda beta HCG pozitifliği, klinik gebelik, devam eden gebelik ve gebelik kayıp oranlarına göre karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalar progesteron eşiğine göre, 30ng/ml (n=72) şeklinde üç gruba ve aynı zamanda,
Özet (Çeviri)
Aim:To examine the effect of blood progesterone levels on pregnancy results in HRT-Frozen embriyo transfer (FET) cycles, on the day of transfer, 4-5 hours before transfer Materials and Methods: In this retrospective study, the pregnancy results of 167 patients who were followed up with the diagnosis of infertility and underwent HRT-FET between December 2021 and April 2023 in our clinic were evaluated.The patients were divided into two groups as those with progesterone levels below and above the threshold of 10 ng/ml. In addition, patients with progesterone levels in the range of 10-30 ng/ml and patients above 30 ng/ml were divided into two groups. In these two separate groupings, the groups were compared according to beta HCG positivity in blood, clinical pregnancy, ongoing pregnancy and pregnancy loss rates. Findings: The patients were divided into three groups according to the progesterone threshold: 30 ng/ml (n=72) and they were also divided into 2 groups