Beratungsmarkt für klein- und mittelbetriebe am beispiel der Türkei / beratungsansätze, perspektiven und ausblick
Türkiye örneğinde küçük ve orta ölçekli işletmeler için danışmanlık sektörü: Danışmanlık yaklaşımları, perspektifler ve görünüm
  1. Tez No: 820489
  2. Yazar: SÜMEYYE KUŞAKCI
  3. Danışmanlar: DR. STEFAN GÜLDENBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Wirtschaftsuniversität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezle, ilk olarak yönetim danışmanlığının tanımı yapılmaya çalışılmış ve literatürde dağınık halde bulunan danışmanlığa ilişkin eski ve modern yaklaşımlar bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Diğer yandan, KOBİ'ler, genel olarak KOBİ danışmanlığı ve Türkiye'de KOBİ danışmanlığı adım adım ele alınmış ve Türk KOBİ'lerinin danışmanlık deneyimleri bir anket aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma, danışmanlığı ve danışmanlık yaklaşımlarını Türkiye'deki KOBİ'lerin bakış açısından tanımlamayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda danışmanlık hizmeti alan KOBİ'lerin oranını, danışmanlık kullanımının nedenlerini ve önündeki engelleri ve Türk KOBİ'lerinin ilgili deneyimlerine dayalı bir analizi de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the definition of management consulting is attempted and the old and modern approaches to consulting, which are scattered in the literature, are tried to be brought together. On the other hand, SMEs, SME consulting in general and SME consulting in Turkey are discussed step by step and the consulting experiences of Turkish SMEs are examined through a survey. The study aims to define consulting and consulting approaches from the perspective of SMEs in Turkey. The study also includes the proportion of SMEs receiving consulting services, the reasons for and barriers to the use of consulting, and an analysis based on the relevant experiences of Turkish SMEs.