8. sınıf öğrencilerinin LGS'de sorulan üslü ve kareköklü ifadelerle ilişkili sorularda karşılaştıkları kavram yanılgıları
8th grade student's misconceptions in High School Entrance Exam questions related to exponential and square root expressions
  1. Tez No: 820490
  2. Yazar: AYKUT KOÇMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi ortak sınavında matematik alt testinde sorulan üslü ve köklü ifadeler kazanımları ile ilişkili beceri temelli sorularda kavram yanılgılarını ve öğrencilerin bu sorular hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırma, bu amaçtan yola çıkarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi birlikte kullanılarak belirlenmiştir. Afyonkarahisar ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında 8. sınıfta öğrenim görmekte olan 156 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan“Üslü ve Köklü İfadeler Başarı Testi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Üslü ve Köklü İfadeler Başarı Testi LGS merkezi sınavı matematik alt testinde sorulmuş 10 adet beceri temelli soruyu içermektedir. Bu test 156 öğrenciye uygulanmıştır. Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile 156 öğrenci arasından belirlenmiş 16 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizleri sonucunda öğrencilerin üslü ve köklü ifadeler konularında yaşamış oldukları daha önceden tespit edilmiş ve ilgili literatüre girmiş 17 farklı yanılgıya rastlanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından ilgili literatürde bulunmayan 8 farklı yanılgı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda bu yanılgıların önüne geçilmesi için araştırmacı tarafından bazı öneriler sunulmuştur. Bunun yanı sıra araştırmada görüşme yapılan öğrencilerin LGS merkezi ortak sınavlarında sorulan beceri temelli sorular hakkındaki görüşlerine ve önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the misconceptions of 8th grade students in the skill-based questions related to the achievements of exponential and radical expressions asked in the mathematics subtest in the High School Entrance System central exam, and to determine the students' views on these questions. Based on this purpose, the research was carried out with the case study method, one of the qualitative research methods. The sample of the study was determined by using criterion sampling and easily accessible case sampling, which are among the purposive sampling methods. 156 students studying in 8th grade in Afyonkarahisar province in 2022-2023 academic year constitute the sample of the research. The data of the research were obtained through the“Exponential and Rooted Expressions Achievement Test”and“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher. Exponential and Rooted Expressions Achievement Test High School Entrance System central exam includes 10 skill-based questions asked in the mathematics subtest. This test was administered to 156 students. With the Semi-Structured Interview Form, interviews were conducted with 16 students selected among 156 students. The collected data were evaluated by content analysis method. As a result of the analysis of the data, 17 different misconceptions based on the literature that the students experienced on the subject of exponential and radical expressions were found. In addition, 8 different misconceptions not detected in the literature were identified by the researcher. As a result of the research, some suggestions were made by the researcher to avoid these misconceptions. In addition, the opinions and suggestions of the students interviewed in the research about the skill-based questions asked in the High School Entrance System central exam were also included.