Opportunities for the futures market in Turkey
Türkiye'de vadeli işlemler piyasası için fırsatlar
- Tez No: 820501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CLIVE FARRAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu makale, Türkiye'de vadeli işlemler piyasası için fırsatları tartışmaktadır. Vadeli işlem piyasaları küresel finansal sistemde önemli bir rol oynamaktadır. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (TurkDex) kurulması Türkiye ekonomisi için önemli bir adımdır. Türk finans sektörünün uluslararası sermaye piyasaları ile entegrasyonunu kolaylaştırmaktadır. TurkDex, piyasa katılımcılarına riskten korunma, spekülasyon, arbitraj fırsatı ve fiyat keşfi gibi birçok fırsat sunmaktadır. Ayrıca, İMKB endeksi ve USD/TRY döviz kurunun spot fiyatları ile bunlara karşılık gelen vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki ilişki eşbütünleşme kullanılarak araştırılmıştır. Ampirik sonuçlar bir ilişki olduğunu göstermektedir aralarında. Artan popülarite ve işlem hacimleriyle birlikte TurkDex yakın gelecekte hızla gelişecektir.
Özet (Çeviri)
This paper discusses the opportunities for the futures market in Turkey. Futures markets have play a significant role in the global financial system. The establishment of Turkish Derivatives Exchange (TurkDex) is an important step for Turkish economy. It facilitates the integration of the Turkish financial sector with international capital markets. TurkDex offers many opportunities to market participants, including hedging, speculating, arbitrage opportunity and price discovery. In addition, the relationship between spot prices of ISE index and USD/TRY exchange rate and their corresponding futures contracts are investigated by using cointegration. Empirical results indicate that there is a relationship between them. With the increasing popularity and trading volumes, it is expected that TurkDex will develop rapidly in the near future.