'yaş kupa (hacamat) tedavisinin' ağrı şikayeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of 'wet cupping (hijama) treatment' on pain complaints
- Tez No: 820500
- Danışmanlar: DOÇ. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Yaş Kupa (Hacamat) Tedavisinin”Ağrı Şikayeti Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Ağrı, toplumda sık görülen, işlev bozukluğu ve hayat kalitesinde bozulmaya yol açan, birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuru sebeplerinin başında gelen şikayetlerdendir. Yaş kupa (hacamat) tedavisinin etki mekanizmaları arasında nöral hipotez, taibah teorisi, refleks zon teorisi gibi bilinen birçok etki mekanizması mevcuttur. Bu mekanizmalar sayesinde hacamat uygulamasının ağrının reseptör düzeyinden başlayıp kortekste algılanmasına kadar farklı basamaklarda etkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, yaş kupa tedavisinin, ağrı şikayeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikte olan bu çalışmaya 01.07.2022-31.12.2022 tarihleri arasında SDÜ GETAT Polikliniğine herhangi bir ağrı şikayeti ile başvuran ve çalışmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 104 kişi dâhil edilmiştir. Veriler yüz yüze ve online olarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu ve Revize Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 (Statistical Program for Social Sciences) paket programı kullanılarak uygun testlerle değerlendirilmiştir. Araştırmamıza katılanların %56,7'si (n=59) kadın, %43,3'ü ( n=45) erkekti. Yaş ortalamaları 43,7 idi. % 84,6 sı (n=88) evli, %15,4'ü (n=16) bekar; %64,4'ü (n=67) lisansüstü, % 35,6'sı (n=37) lisans altı eğitim düzeyine sahipti. Çalışan kişilerin oranı %66,3 (n=69) çalışmayanların oranı %33,7 (n=35) dir. Katılımcılar hacamat uygulaması öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında kadınlar erkeklere göre daha fazla analjezik kullanmaktaydı ve tedavi sonrası analjezik kullanımı anlamlı azalmıştır. Obez ve evli bireylerde devamlı ağrıya; normal kilolu ve bekar kişilerde periyodik ağrıya daha sık rastlanmıştır. Çalışanlarda ve üniversite mezunu olanlarda devamlı ağrı ve ilaç kullanımı tedavi sonrası azalsa da çalışmayanlara ve lisans eğitimi olmayanlara göre daha yüksek saptanmıştır. Sayısal değerlendirme ölçeği, Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu alt ölçekleri ve Revize Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi skorları hacamat tedavisi öncesi ve sonrası kıyaslandığında ağrı şiddetinde ve engellilik puanında anlamlı iyileşmeler olduğu görülmüştür. Çalışmamızın sonuçları göz önünde bulundurulduğunda ağrı şikayeti olan bireylere uygun şartlarda belirli zamanlarda yaş kupa tedavisi önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effects of“Wet Cupping (Hijama) Treatment”on Pain Complaints Pain is one of the most common complaints in the community, leading to dysfunction and deterioration in quality of life, and one of the leading reasons for applying to primary health care services. There are many known mechanisms of action such as neural hypothesis, taibah theory, reflex zone theory among the action mechanisms of wet cupping therapy. Thanks to these mechanisms, it has been found that the application of cupping is effective in different steps from the level of the receptor to the perception of pain in the cortex. This study was conducted to determine the effect of wet cupping therapy on pain complaints. This descriptive study included 104 people who applied to the SDU GETAT Polyclinic between 01.07.2022 and 31.12.2022 with any complaint of pain and met the inclusion criteria of the study. Data were collected face-to-face and online. Personal Information Form, Mcgill Pain Scale Short Form and Revised Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire prepared by the researcher were used as data collection tools. The data were evaluated with appropriate tests using the SPSS 26.0 (Statistical Program for Social Sciences) package program. Of the participants in our study, 56.7% (n=59) were female and 43.3% (n=45) were male. The mean age was 43.7. 84.6% (n=88) were married, 15.4% (n=16) were single; 64.4% (n=67) had postgraduate education, 35.6% (n=37) had undergraduate education. The rate of working people is 66.3% (n=69) and the rate of non-working people is 33.7% (n=35). When the participants were compared before and after the application of cupping, women were using more analgesics than men, and the use of analgesics after treatment decreased significantly. Continuous pain was more common in obese and married individuals, and periodic pain was more common in normal weight and single individuals. Although continuous pain and drug use decreased after treatment in employees and university graduates, it was found to be higher than those who did not work and those who did not have a bachelor's degree. When the numerical evaluation scale, Mcgill Pain Scale Short Form subscales and Revised Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire scores were compared before and after cupping treatment, significant improvements were observed in pain severity and disability score. Considering the results of our study, wet cupping therapy can be recommended at certain times under appropriate conditions for individuals with pain complaints.